Kerry de Cenevre yolcusu

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'dan sonra ABD'li mevkidaşı John Kerry'nin de İran ile nükleer müzakerelere katılmak üzere Cenevre'ye gideceği bildirildi.

Anadolu Ajansı 23.11.2013 - 00:53

Kerry de Cenevre yolcusu

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında yürütülen İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelere katılmak için Cenevre'ye gideceği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, Kerry'nin, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve Cenevre'deki müzakere ekibiyle görüştükten sonra bugün Cenevre'ye hareket edeceğini belirtti.

Psaki, Kerry'nin, taraflar arasındaki farklılıkları azaltmak ve bir anlaşmaya varmak için yardımcı olmayı amaçladığını kaydetti.

BM Cenevre Ofisi'nde siyasi direktörler seviyesinde gerçekleşen üçüncü tur müzakerelerde, 5+1 heyetine AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran heyetine ise İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başkanlık yapıyordu.

Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un müzakerelere katılması anlaşma konusunda belirli bir noktaya gelindiği şeklinde değerlendiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...