ABD'den Rusya'ya Baltık Denizi'nde taciz kınaması

Baltık Denizi'nde uluslararası sularda Amerikan savaş gemisine Rus jetlerinin taciz uçuşu yapmasını kınayan ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Vurma hakkımız vardı" dedi.

ntv.com.tr 15.04.2016 - 10:46

ABD'den Rusya'ya Baltık Denizi'nde taciz kınaması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry iki Su-24 Rus savaş uçağının geçtiğimiz pazartesi günü Baltık Denizi'nde uluslararası sularda, ABD güdümlü füze destroyeri "USS Donald Cook"u teğet geçmesini kınadı.

Rus savaş uçaklarının, "USS Donald Cook" savaş gemisinin birkaç metre üzerinden 10'dan fazla yakın uçuş yapmasını sert dille eleştiren Kerry, "Provokatif ve tehlikeli uçuşlardı. Angajman kurallarına göre Rus savaş uçaklarını vurma hakkımız vardı" dedi.

"Bu son derece ciddi bir konu ve ABD'nin açık denizlerde tacize müsamaha etmeyeceğinin anlaşılması gerekir" diyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bu tür davranışların tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini ve bir daha tekrarlanmaması gerektiğini Rusya'ya anlattıklarını söyledi.

Rusya'ya ait savaş helikopterinin de Baltık Denizi'nde ABD savaş gemisine taciz uçuşu yaptığı belirtildi. 
Rusya'ya ait savaş helikopterinin de Baltık Denizi'nde ABD savaş gemisine taciz uçuşu yaptığı belirtildi. 

ABD, Su-24 savaş uçaklarından birinin, "USS Donald Cook" savaş gemisine 9 metre kadar yaklaştığını ve geminin etrafında girdaplar oluştuğunu açıklamıştı.

Tacizin ertesi günü ise KA-27 tipi Rus helikopteri ABD savaş gemisi etrafında yeniden yakın uçuş gerçekleştirmişti.

Rus jetlerinin bu eylemleri, denizde tehlikeli kazaların engellenmesini öngören ve 1970'lerde imzalanan bir anlaşmayı ihlal anlamı taşıyor.

Sayfa Yükleniyor...