İlişkili Haberler

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, FIFA’ya mektup göndererek, 1934 yılında Türklerle Rumların ortaklaşa kurduğu Kıbrıs Futbol Federasyonu KOP’taki haklarının iadesini talep etti.

Türk ve Rum futbol federasyonları 2 yıl önce FIFA arabuluculuğunda birleşme süreci başlatmıştı. Ancak konu futboldan çıkıp siyasi niteliğe bürünerek tepki çekince, Türk federasyonu geri adım atmış ve süreç askıda kalmıştı.

FIFA’ya gönderilen mektup, 2 yıl önce müzakere edilmeye başlanan futbolda birleşme sürecini yeniden başlatıyor.

KTFF tüzük değişikliği yaparak FIFA standartlarına uyum sağlayacak bir dizi değişiklik yapacak. Ardından FIFA’nın gözetiminde futbolun birleştirilmesine yönelik sürecin hayata geçirilmesi için bir teknik komite kurulacak ve birleşme süreci ilerleyecek.

KKTC futbol takımları, Rumların girişimiyle konulan ambargolar nedeniyle hiçbir uluslararası karşılaşma yapamıyor. Ambargolar yüzünden Türk takımları adaya dahi gelemiyor. KTFF, FIFA aracılığıyla bir çözüm bularak futbolu Rum federasyonu üzerinden birleştirmeyi ve izolasyonları aşmayı amaçlıyor.

KTFF’nin Rumların idaresindeki Kıbrıs Futbol Federasyonu ile birleşmesi uzun soluklu bir müzakere süreci olacak. Taraflardan herhangi biri sürecin sonunda ortaya çıkacak tablodan hoşnut olmazsa anlaşmayı feshetme hakkına sahip.

FIFA’ya gönderilen mektupta “1934 yılında Kıbrıslı Türklerin aktif katılımıyla kurulan Kıbrıs Futbol Federasyonu’ndaki yerimizi, haklarımızı ve sorumluluklarımızı geri alma kararımızı teyid eden net bir adım atıyoruz” denildi.

Federasyon Başkanı Hasan Sertoğlu, Türkiye medyasında yer alan ve KTFF’nin Rum federasyonuna bağlanacağı yönündeki haberleri sert bir dille eleştirdi. Sertoğlu “Kimseye bağlandığımız yok, herkes gibi bizim de futbol oynamaya hakkımız var, bu hakkı söke söke alacağız” dedi.

Sertoğlu süreci sonuna kadar götüreceklerini belirterek, “Girdiğimiz bu yolun geri dönüşü yok” diye konuştu.

KKTC Futbol Federasyonu, bonservis bedeli ödenmeksizin yapılan transferlere karşı çıkarak, sorunun çözülmesi için KKTC hükümetine 45 gün süre tanımıştı.