Kıbrıs için Türk tarafından öneri paketi

Kıbrıs'ta 60 görüşme geride kalırken, Türk tarafı görüşme masasına ‘yönetim ve güç paylaşımı’ konusunda kapsamlı öneri paketi sundu.

NTV Haber 06.01.2010 - 15:29

Kıbrıs müzakerelerinde masaya yeni bir öneri paketi geldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, pazartesi günkü görüşmede Rum yönetimi lideri Hristofyas'a "yönetim ve güç paylaşımı konusunda" 6 sayfalık bir metin sundu.

Ankara ile Lefkoşa'nın birlikte hazırladığı pakette öne çıkan en önemli başlık, kurulacak yeni yönetimde başkan ve yardımcısının seçimiyle ilgili. Rumlar, Türk adayın, Türklerse Rum adayın seçiminde kısmen etkili olabilecek. Bir başka deyişle çapraz oylama yapılacak.

İlk tasarıda Türk tarafının yüzde 20 olarak düşündüğü bu oranda değişiklik yapıldığı ve çarpraz oyun yüzde 10'la sınırladırıldığı öğrenildi.

Ancak türk tarafının bu önerisi şartlı. Türk tarafı, ortaklık devletinde, başkan ve yardımcısına bakanlar kurulu kararlarını veto hakkı da tanınmasını talep ediyor.

İkinci şart, uçuş bölgesinin sınırı yani fır hattıyla ilgili. Türk tarafı çözüm sonrası, 2 fır hattı olmasını istiyor.

Üçüncü şarttaysa Ada'daki Türk-Yunan dengesini korumak için Türkiye kökenlilerin, Yunan vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olmasını istiyor. Buna göre, Türkiye vatandaşlarının da, kurulacak devlette serbest yerleşim, mülk edinme ve çalışma hakkı elde etmesi talep ediliyor.

Türk tarafı, bu önerilerle, müzakerelere ivme kazandırmayı ve uluslararası aktörlerin de sürece destek olmasını hedefliyor. Ancak Rum yönetiminin, Türk tarafının her üç önerisini kabul etmesinin uzak bir olasılık olduğuğu kaydediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...