Kıbrıs müzakerelerine Berlin'den destek

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs müzakerelerindeki mülkiyet başlığında Almanya'nın deneyimlerinden yararlanılabileceğini söyledi.

DW Türkçe - NTV Haber 13.04.2016 - 16:54 | Son Güncelleme : 13.04.2016 - 16:55

Kıbrıs müzakerelerine Berlin'den destek

Kıbrıs’taki 53 yıllık anlaşmazlığa nokta koymak için yürütülen müzakerelerde, sürece yön veren ülkeler arasında Almanya da fiilen yer almaya başladı. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in resmi davetiyle Berlin’e giden Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı, Steinmeier’le bir saat 45 dakika süren, kendi ifadesiyle “çok verimli” bir görüşme yaptı.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier'in daveti nedeniyle Berlin'de temaslarda bulunan Akıncı Kıbrıs çözüm müzakerelerinde gelinen aşamayı değerlendirdi.   

Mustafa Akıncı, müzakerelerinde büyük ilerlemeler sağlandığını ancak toprak ve mülkiyet konularında hala büyük zorlukların bulunduğunu ifade etti.   

KKTC Cumhurbaşkanı, Almanya'nın  Kıbrıs’ta çözüme katkıda bulunabileceğini belirtti. Akıncı, Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesiyle Kıbrıs sorununun çözümünün aynı şey olmadığını, ancak deneyimlerden yararlanılabileceğini vurguladı.   

Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesi sırasında mülkiyet sorununun büyük oranda yeni göçler yaratılmadan çözüldüğüne dikkat çeken Akıncı, "Kıbrıs Türk tarafı olarak biz de bunu istiyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...