Kıbrıs Rum kesiminde halk sandığa gidiyor

Kıbrıs Rum kesiminde halk, devlet başkanını belirlemek için sandık başına gidiyor. Şimdiki Rum lider Nikos Anastasiadis seçimlerin en güçlü adayı...

Haberler - NTV Haber 26.01.2018 - 18:09 | Son Güncelleme : 26.01.2018 - 18:20

Kıbrıs Rum kesiminde halk sandığa gidiyor
Arşiv

Kıbrıs Rum kesiminde 28 Ocak Pazar günü seçim var.

Yapılacak seçimlerde 9 adaydan hiçbirinin salt çoğunluğu elde edemeyeceği ve seçimlerin ilk turda en çok oy alan 2 aday arasında bir hafta sonra yineleneceği öngörülüyor.

Kamuoyu yoklamaları birinci ve ikinci turun galibinin şimdiki lider Nikos Anastasiadis olacağını gösteriyor.

5 yıl süreyle ülkeyi yönetecek devlet başkanını seçmek için 550 bin seçmenin oy kullanabileceği sandık yarışında, 3'ü güçlü 9 adaydan hiçbirinin seçilmek için gerekli olan yüzde 50'den fazla oy oranına ulaşamayacağı tahmin ediliyor.

Çok büyük bir sürpriz olmazsa, Rum başkanlık seçimlerinin ilk turunda en fazla oyu alan 2 aday, 4 Şubat Pazar günü ikinci turda kozlarını paylaşacak.

Kamuoyu araştırmalarına göre, liberal muhafazakar Demokratik Seferberlik Partisi DİSİ'nin adayı ve 5 yıldır ülkeyi yöneten Nikos Anastasiadis'in ilk turda yüzde 35 civarında oy alacağı ve sandıktan birinci sırada çıkacağı tahmin ediliyor.

Oyalrın yüzde 50'sinden fazlasını alamayacağı için ikinci tura kalacak olan Anastasiadis'in, karşısına hangi aday çıkarsa çıksın zaferini ilan ederek yeniden başkan seçileceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Nikos Anastasiadis'le ikinci tura kalması muhtemel 2 aday var. Bunlardan ilki ana muhalefetteki komünist AKEL partisinin desteklediği Stavros Malas. Türklerle federal çözümü savunan Malas'ın ikinci tura kalabileceği ancak Anastasiadis karşısında varlık gösteremeyeceği öngörülüyor.

Rum lider Anastasiadis'in ikinci turda karşılaşması muhtemel diğer adaysa federal çözüm karşıtı milliyetçi çizgideki DİKO partisinin lideri Nikolas Papadopulos. Aşırı sağcı partilerce de desteklenen eski Rum lider Tasos Papadopulos'un oğlu Nikolas Papadopulos'un da ikinci tura kalması halinde Anastasiadis karşısında şansı olmayacağı tahmin ediliyor.

Seçilecek lider, başkanlık sistemiyle yönetilen ülkenin iktisadi ve sosyal politikalarını oluşturmanın yanı sıra Kıbrıs müzakerelerini yürütecek ismi de olacak.

Rum seçimlerinin ardından muhtemelen Nisan ayında, Kıbrıs sorununu çözme konusunda yürütülen ancak başarısızlıkla sonuçlanan çabaların, uluslararası topluluğun da devreye girmesiyle yeniden hareketlenmesi bekleniyor.

Nikos Anastasiadis halkına, yeniden seçilmesi durumunda müzakere sürecini kaldığı yerden sürdürme sözü veriyor.

Sayfa Yükleniyor...