Güney Kıbrıs’ta 3 yıl önce İran’dan Suriye’ye patlayıcı ve silah götürürken ele geçirilen ve Rum Milli Muhafız Ordusu’nun Larnaka kenti yakınlarındaki askeri üssünde tutulan gemide art arda patlamalar meydana geldi. Zigi (Terazi) köyündeki ‘Evangelos Florakis’ Deniz Üssü’ne demirli tutulan geminin 98 konteynerden ikisinde meydana gelen patlamalar sonucunda bölge savaş alanına döndü.

NTV’nin Rum kaynaklardan edindiği bilgilere göre, alıkonulan gemide çok büyük miktarda barut ve patlayıcı bulunuyordu. Hava sıcaklığının dün gölgede 40 dereceyi geçmesi ve nem miktarının artması neticesinde konteynerlerdeki barut infilak etti. Patlama nedeniyle üs harabeye döndü. Olayda ilk belirlemelere göre 12 kişi öldü. Ölenlerin 6’sının asker 6’sının da itfaiye görevlisi olduğu açıklandı.

Limasol Hastanesi’ne de 30’un üzerinde yaralı taşındığı, bunlardan 3’ünün durumunun ağır olduğu bildirildi. Rum radyosu, üste saat 06.00 sularında meydana gelen olayı trajedi olarak niteledi ve Rum Savunma Bakanlığı’nın ölü sayısını teyit edebilecek durumda olmadığını duyurdu.

KAN BAĞIŞI DUYURUSU
Kan Merkezi de, ortaya çıkan kan ihtiyacının giderilmesi için halka acilen her gruptan kan bağışı yapılması çağrısı yaptı. Kan vermek isteyenlerin gün boyunca Engomi’deki kan merkezine ve bütün hastanelerin kan bankalarına gitmesi istendi.

ELEKTİRİK VERİLEMİYOR
Görgü tanıkları, art arda çok şiddetli patlamaların meydana geldiğini, çok yoğun bir duman bulutunun görüldüğünü belirterek olayı facia olarak niteliyorlar. Üsse 300 metre uzaklıktaki Lefkoşa-Limasol anayoluna metal parçaları saçıldı ve çok sayıda araç zarar gördü. Yakınlarda bulunan ve Güney Kıbrıs’a enerji sağlayan Vasiliko elektrik santralinde de yangın çıktı. Kıbrıs Rum kesimi genelinde elektrik kesintileri yaşandığı belirtiliyor.

Rum yetkili makamları; halka, elektrik enerjisi tüketimini mümkün olduğunca azaltma ve seferi jeneratörü olanların; şebekeye yüklenmemek için derhal bunları kullanma çağrısında bulunuyor. Rum İtfaiye Teşkilatı Basın Sözcüsü Leonidas Leonidu, “Şu anda 60’tan fazla itfaiyeci ve 14 itfaiye aracı varolan tehlikeli durumu kontrol altına almaya çalışıyor” dedi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU
Bu arada Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, saat 10.30’da deniz üssüne giderken, saat 12.00’de Rum Bakanlar Kurulu Hristofyas başkanlığında olağanüstü toplandı. Bugün saat 11.00’de yapılması planlanan Rum Ulusal Konsey toplantısı ile siyasi partilerle yapılacağı açıklanan ekonomi konulu toplantı ise ertelendi.

Kıbrıs Rum yönetimi Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, Avrupa Birliği'nden yardım istedi.Rum radyosu, Kiprianu'nun acil yardım talebinde bulunduğunu duyurdu ancak ayrıntı vermedi. Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı Korgeneral Petros Çalikidis’in de olay yerine gittiği ve kriz masası oluşturulduğu, bölgede askeri helikopterlerin uçtuğu haber veriliyor.