Kıbrıs üzerinden Türkiye'ye büyük tuzak

İngiliz istihbarat servisi GCHQ, Kıbrıs'ta denizaltından geçen fiber optik kablolar aracılığıyla aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkeyi izledi.

06.11.2013 - 10:37

Kıbrıs üzerinden Türkiye'ye büyük tuzak

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, İngiliz istihbarat servisi GCHQ, Kıbrıs'taki Dikelya üssünde bulunan Ay Nikola istasyonundan Akdeniz'den geçen fiber optik kablolara sızdı.

İngiliz istihbaratı GCHQ, sızdığı fiber optik kablolar vasıtasıyla başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu'daki birçok ülkede milyonlarca elektronik posta, telefon konuşması, anlık mesajlaşma ve internet trafiğini izlemeye aldı.

İngiliz Daily Telegraph gazetesi haberin kaynağı olarak İtalyan dergisi L'Espresso'yu gösterdi.

İtalyan L'Espresso dergisi de, söz konusu haberini, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın küresel dinleme ve izleme skandalını basına sızdıran CIA eski çalışanı Edward Snowden'ın açıkladığı belgelere dayandırdı.

İngilizlerin Kıbrıs'taki ay Nikola istasyonundan izlemeye aldığı denizaltındaki fiber optik kabloların, Kıbrıs'tan Türkiye, Mısır, Yunanistan, Suriye, İsrail, Lübnan ve İtalya'ya uzandığı belirtildi.

İtalya'da haftalık L'Espresso dergisinde dün yayımlanan haberde, İngiliz istihbarat servisi GCHQ'nun Kıbrıs'taki izleme ağı hakkında şu bilgiler verildi:

Kıbrıs'tan İsrail ve Suriye'ye giden fiber optik kablolar İngiliz ve Amerikan istihbaratının hedefindeydi.

Yine Kıbrıs'tan Türkiye, Lübnan, Mısır, Yunanistan ve İtalya'ya ulaşan fiber optik kablolara da, İngiliz ve Amerikan istihbaratı sızdı.

Kıbrıs üzerinden geçen birçok fiber optik kablonun stratejik önemi bulunuyor. Bu bölgeye daha fazla fiper optik kablo yerleştirilmesi de gündemde.

ALMANLARI KALBİNDE DİNLEDİ
İngiliz istihbarat servisi GCHQ'nün Almanya'nın başkenti Berlin'de gizli dinleme istasyonuna sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Almanya, Berlin'deki İngiliz büyükelçisini bilgi almak için Dışişleri Bakanlığı'na çağırmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...