Kıbrıs zirvesinde Yunanistan krizi aşıldı

Zirvenin dün geceyarısına kadar süren oturumlarında Yunanistan’ın Türkiye’yi Kıbrıs’ta devre dışı bırakmaya yönelik önşartı nedeniyle kriz meydana geldi. Rum lider Yunanistan Başbakanıyla görüşüp masaya mutabakat dışı bu önkoşulla dönünce kriz patlak verdi, tartışmalardan ötürü sonuç alınamadı.

NTV Haber 21.11.2016 - 15:23 | Son Güncelleme : 21.11.2016 - 15:24

Kıbrıs zirvesinde Yunanistan krizi aşıldı

Müzakereleri yürüten Birleşmiş Milletler arabulucusu Espen Barth Eide devreye girdi ve kriz aşıldı, liderler beşli konferans tarihini belirlemek için yeniden müzakerelere başladı. 

Yunanistan garantör ülkelerin toplanacağı beşli konferansa, Kıbrıs’taki garanti sistemini ortadan kalkması ve Türk askerinin tamamen çekilmesi koşuluyla geleceğini açıklamıştı.  

Türkiye’nin Kıbrıs’taki garantörlüğünün kaldırılmasını hedefleyen bu önşart yüzünden dünkü görüşmelerden sonuç alınamamıştı.  
Kıbrıs Türk tarafı, Türkiye’nin garantörlüğünün kaldırılmasına yönelik önkoşula sert tepki göstermişti. 

Sabah saatlerinde taraflar ayrı ayrı BM arabulucusu Espen Barth Eide ile görüştü. Türk tarafı Yunanistan’ın hiçbir mutabakatta yer almayan önkoşulunun ortadan kalktığına dair güvence istedi.  

Türk tarafının kararlı tutumu sonuç verdi, Yunanistan’ın neden olduğu kriz aşıldı ve liderler son gün müzakerelerine geçti. 

Zirvenin son gününde Birleşmiş Milletler görüşmelerin 26 Ekim’de varılan mutabakata uygun bir şekilde devamını başarır ve Rum tarafı başka bir kriz daha çıkartmazsa, garantörlerin yer alacağı beşli konferans tarihinin bugün ilan edilmesi bekleniyor. 

Kıbrıs’ta 1 buçuk yıldır süren müzakerelerin sonuç alıcı aşaması, garantör Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin yer alacağı beşli konferansta gerçekleşecek. Final aşamasında toprak ile güvenlik ve garantiler başta olmak üzere tüm konular sonuca bağlanacak. Beşli konferansta Kıbrıs’taki siyasi çözümün çerçevesi ortaya çıkacak. 

Rum kesimindeki başkanlık seçimleri yüzünden 2016 sonuna kadar çözüme ulaşılmasını öngören takvim uyarınca, beşli konferansın Aralık ayında yapılması gerekiyor. 

Sayfa Yükleniyor...