New York yakınlarındaki Greentree çiftliği, iki günlük bir Kıbrıs maratonuna ev sahipliği yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum Lideri Hristofyas, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun liderliğinde biraraya geldi.

Görüşmelerin ardından kameraların karşısına geçen Ban Ki-mun, ‘sınırlı ilerleme’ sağlandığı söyledi.

Ban, "Sayın Eroğlu ve Hristofyas'tan mülkiyet konusundaki bilgi paylaşımını iki hafta içinde tamamlamalarını istiyoruz. Mart ayı sonunda kıbrıs temsilcim bize bir rapor sunacak. Bu raporun olumlu olması halinde, nisan sonu ya da mayıs başında uluslararası bir konferansı toplayacağız” dedi.

DERVİŞ EROĞLU
Hem Türk hem de Rum tarafından da görüşmelere ilişkin değerlendirme geldi.

Türkevinde basın toplantısı düzenleyen KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafını ‘sabit duruşunu’ değiştirmemekle eleştirdi.

Eroğlu, “Toplantıya oturur oturmaz ‘biz bu rakamları aldık, değerlendireceğiz, Kıbrıs’ta değerlendiririz’ diyerek sonuç almak istemediklerini gösterdiler. Grerentrede esneklik gösteren yapıcı eleştiriler sunan yine biz olduk. Rum tarafı ortaya koyduğumuz her öneriyi sadece reddetti” dedi.

Eroğlu, Türk tarafı için en önemli hususun Ban Ki-mun 'un açıkladığı takvim olduğunu da dile getirdi.

HRİSTOFYAS DA KONUŞTU
Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’dan da, 'Yine ilerleme kaydedilmeyen görüşmeler oldu'' değerlendirmesi geldi.

Rum radyosunun haberine göre Hristofyas, Greentree görüşmelerinin sona ermesinin ardından Rum basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''Rum tarafının Greentree'ye giderken ortaya koyduğu net şartların Genel Sekreterin bugün yaptığı açıklamada yer bulduğunu'' söyledi.

''Yine ilerleme kaydedilmeyen görüşmeler oldu. Her iki taraf da tezlerinde ısrar ediyor'' diyen Hristofyas, Genel Sekreter Ban Ki-mun'a, takvimleri ve uluslararası konferansı kabul etmesinin söz konusu olmadığını söylediğini kaydetti.

Genel Sekreterin açıklamasında, bazı somut şartlar altında, çok taraflı konferans yapılabileceğini söylediğini kaydeden Hristofyas, ''Şart da bizim onaylayacağımız ve Downer'ın kaydedeceği önemli ilerleme olmasıdır. Söz sahibi olacağız ve Genel Sekreter, bu ilerlemenin olup olmadığını, konferansın çağrılıp çağrılmayacağını bizimle istişare edecek'' dedi.

Genel Sekreterin açıklamasındaki ''küçük bir ilerleme kaydedildiği'' ifadesini de yorumlayan Hristofyas, ''Ne diyeyim, verileri teati etme konusundaki anlaşmamız ilerleme ise o zaman ilerleme diyelim. Ancak çeşitli meselelerin özünde ilerleme sağlanmadı'' diye konuştu.