Birleşmiş Milletler'in (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, 56 yaşındaki Tümgeneral Kristin Lund'ı Kıbrıs'a atadı.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Norveç'li generalin BM Kıbrıs Barış Gücü (UNFICYP) Komutanlığı'na atandığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Ban, atamayla ilgili yaptığı açıklamada, 65 yıldır BM barış operasyonlarının tüm komutanlarının erkek olduğunu belirterek, Tümgeneral Lund'un barış gücü komutanlığına atanmasıyla, kadınların yükselmesi önündeki bir başka engelin daha ortadan kaldırıldığını kaydetti.

Ban, açıklamasında, ''Kıbrıs'taki operasyonumuzun bugün, ikili kadın liderliğine geçmesi dünyada bir ilk'' ifadesine yer verdi.

Ban, Lund'un 34 yılı aşkın süredir ulusal ve uluslararası düzeyde askeri komutanlık ve karargah tecrübesi bulunan seçkin bir askeri kariyere sahip olduğunu bildirdi.

Tümgeneral Lund'ın, 1986 yılında BM'nin Lübnan'daki barış gücündeki görevinden bu yana uzun bir hizmet dönemi bulunuyor.

2007-2009 yılları arasında Norveç Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı Komutan Yardımcısı görevinde bulunan Lund, 2009 yılında tümgeneral rütbesini alan ilk kadın komutan olurken, Norveç İç Güvenlik Kurmay Başkanı olarak seçilmişti.

1991 yılında Çöl Fırtınası Operasyonu'nda Suudi Arabistan'da görev alan Lund'a, BM Koruma Gücü UNPROFOR ve BM'nin Lübnan'daki geçici gücü UNIFIL ile NATO'nun Afganistan'daki gücü ISAF'ın Genel Merkezi'nde de hizmette bulunmuştu.

Tümgeneral Lund, 2009 yılında bu rütbeye terfi eden ilk kadın askeri yetkili olmuştu. Lund görevi, Çin'li Tümgeneral Chao Liu'dan 13 Ağustos 2014 tarihinde devralacak.