NTV

Kıbrıslı liderler ana konularda uzlaşamadı

NTV Haber

Dünya

Kıbrıslı liderlerin, New York'taki 3 'lü görüşmesi sona erdi. Görüşme sonucu ilerleme kaydedildiği ancak çözüme ulaşılmayan konular olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum lider Hristofyas'ın New York'ta 2 gün devam eden görüşmeleri sona erdi.

Görüşmelerin sonunda Ban Ki Moon, Eroğlu ve Hristofyas ile birlikte kameraların karşısına geçti ve ilerlemeler sağlandığını açıkladı. Görüşmelerin olumlu, üretken ve azimli geçtiğini belirten Genel Sekreter, henüz "toprak, mülkiyet ve vatanaşlık" gibi ana konularda anlaşmaya varılamadığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, liderlerin adaya dönüşte müzakerelere devam edeceğini, ocak ayındaki üçlü zirveyle iç meseleleri sonlandırmayı hedeflediğini vurguladı.

Ban Ki-Moon, ocak ayından sonra uluslararası konferansla, anlaşmaya son şeklinin verilmesini amaçladığını da bildirdi.

DERVİŞ EROĞLU MEMNUN
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, iki günlük görüşmeleri ve Genel Sekreterin basın açıklamasını Bayrak Televizyonu'na değerlendirdi.

Zirvenin bekledikleri oranda iyi geçtiğini ifade eden Eroğlu, iki lider olarak görüşlerini ayrı ayrı masaya koyduklarını belirtti. Görüşmelerden memnun olduğunu vurgulayan Eroğlu, özelikle Genel Sekreter Ban'ın yaptığı açıklamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Eroğlu, ''Sürecin sonuna doğru geldiğimizi belirleyen açıklama özelliği taşıyan sözleri bizi memnun etmiştir'' dedi.

Bu görüşmeden sonra Kıbrıs'ta hem liderlerin baş başa görüşmesi hem de mekik diplomasisinin devam edecek olmasının kendilerini memnun eden bir diğer gelişme olduğunu vurgulayan Eroğlu, ortaya koydukları önerilerin Genel Sekreter ve ekibi tarafından iyi değerlendirildiğini ifade etti.

"SONA YAKLAŞABİLİRİZ"
''Kıbrıs'ta yapacağımız görüşmelerde Rum tarafının da bazı yakınlaştırıcı, köprü kurucu öneriler ortaya koymasıyla sona yaklaşabileceğimizi düşünüyorum'' diyen Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının anlaşma arzusu içinde olduğunu bir kez daha ortaya koyduğuna işaret etti.

"OLACAK YA DA OLMAYACAK"
Eroğlu, ''Görüşmelerde ocak ayı son mu?'' sorusu üzerine, şöyle dedi:

''Genel Sekreter, okuduğu açıklamada, bir uluslararası konferanstan, yani 4'lü veya 5'li bir zirveden bahsetti. Ocak görüşmesinden sonra bir zirvenin gerçekleşecek olması, bir son anlamına gelir. Biliyorsunuz hazirandan itibaren Güney Kıbrıs, AB dönem başkanı olacak, bu dönemde de görüşmelerin olması çok zor. Ban, kesin bir tavır ortaya koydu; önce ocak zirvesi, sonra 4'lü-5'li zirve gerçekleşecek ve artık bir anlaşma olacak ya da olmayacak, ortaya çıkacak.''

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, görüşmeyle ilgili fazla bir açıklama yapmadığına dikkati çeken Eroğlu, ''Biz birbirimizi suçlamayı bir kenara bıraktığımızı bir kez daha teyit ettik. Mühim olan ocak görüşmesinde sonuç almak'' dedi.

Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs'ta anlaşma isteyen taraf olduğunu, sorunların çözümlenebilmesi için ortaya koyduğu önerilerle bunu gösterdiğini dile getiren Eroğlu, ''Tavrımızın olumlu karşılanması bizi memnun emiştir'' ifadesini kullandı.

Ban'ın iki lideri Ocak 2012'de tekrardan üçlü bir görüşmeye davet etmesine atıfta bulunan Eroğlu, ''4. zirve çok anlamlı olmuştur, umudumuz 5. zirvede Kıbrıs Türk halkını da memnun edecek bir sonuç alıp referandum tarihine ulaşabilmek'' dedi.