Üçlü zirveye, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum lider Dimitris Hristofyas ve BM Genel Sekreteri Ban Ki moon katılıyor. "Tarafların pozisyonlarında değişiklik yok demek yanlış olur" diyen Downer, "Rumlar'ın Avrupa Birliği dönem başkanlığına kadar bu sorunu çözmeye çalışmalıyız" dedi.

Kıbrıs sorununun çözümü yönünde sınırlı bir zaman olduğunu BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs özel danışmanı Alexander Downer'ın da açıkladığını belirten Ertuğ, ''1 Temmuz'da Kıbrıs Rum tarafının AB dönem başkanlığını devralana kadar olan bu süreç içerisinde bu işin bir yere götürülmesi lazım. Bu meselenin çözümü için zaman diliminin ne olduğu bellidir, bu 1 Temmuz'a kadar olan süredir'' şeklinde konuştu.

MEKİK DİPLOMASİSİ YAPILACAK
Greentree görüşmelerinin ikinci gününün de son derece yoğun şekilde devam edeceğini belirten Ertuğ, görüşmelerde hem yüz yüze toplantıların hem de mekik diplomasinin uygulandığını söyledi.

Görüşmelerin ikinci gününde BM Genel Sekreteri Ban önce çalışma yemeğine katılacak, ardından da görüşmeleri yönetecek. Ban akşam yemeğinde de Eroğlu ve Hristofyas'la birlikte olacak.