İlişkili Haberler

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta bir çözümün zamanının geldiğini belirterek, "Kıbrıs'ta 1968 yılında başlayan bir müzakere sürecini 2015 yılında artık sonuçlandıralım" dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber'i Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

Akıncı, kabulde yaptığı konuşmada, 1968’de başlayan müzakere sürecinin 2015'te sonuçlandırılması için iki tarafın da politik kararlılık ve irade göstermesinin zamanının geldiğini kaydetti.

Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'le Ledra Palace Otel'deki yemeği "iyi başlangıç" olarak niteleyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, sürecin sonunun da iyi olmasının önemine işaret etti.

Resmi ilk buluşmalarının cuma gün olacağını hatırlatan Akıncı, her adımda halkı bilgilendireceğini, adanın her iki tarafındaki basının da sürece olumlu katkı yapması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakere sürecinde, Meclis’le ve sivil toplum örgütleriyle interaktif bir diyalog kuracağını kaydederek, halkın beklentilerinin çok yüksek olduğu zor bir dönemde Cumhurbaşkanlığı görevine seçildiğini söyledi.

Kıbrıs’ta artık bir çözümün zamanının geldiğini, hatta geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, şunları söyledi:

"Kıbrıs'ta 1968 yılında başlayan bir müzakere sürecini 2015 yılında artık sonuçlandıralım. Dile kolay. Yani yarım asra yakın bir dönemden bahsediyoruz. Dolayısıyla geldiğimiz aşamada inanıyorum ki artık konuşulanlar büyük oranda konuşuldu, tartışmalar büyük oranda yapıldı. Elbette daha yapacağız. Açıkta kalan noktalar var. Onlar da elbette tartışılacak ancak sonuçta iki tarafın da politik kararlılık ve irade göstermesinin zamanı geldi. Bu sorumluluğu sonuna kadar yerine getirmek benim en büyük görevim. Bütün bu süreçlerde el ele, gönül gönüle yürümek, sanıyorum toplumumuzun bizden beklentisidir. Bulunacak çözüm hep birlikte içinde yaşayacağımız bir çözüm olacaktır."

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere sürecinde halkın önemli kurumlarının başında gelen Meclis’in, siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, sendikaların ve bireylerin aydınlatılmasının, bilgili kılınmasının önemine dikkat çekerek, bunun gayreti içinde olacağını sözlerine ekledi.

"KIBRIS'TA ÖNEMLİ BİR SÜRECE GİRİLDİ"

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de Kıbrıs'ta önemli bir sürece girildiğini ve halkta genel olarak iyimser, pozitif bir beklenti bulunduğunu ifade ederek, "Ümit ediyoruz bu yıl, önümüzdeki yıl Kıbrıs sorununun çözüldüğü ve toplumumuzun uluslararası toplumun bir parçası olduğu günü hep birlikte göreceğiz. Bu yolda size başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.