Kıbrıs’ta büyük miting

KKTC’de hükümetin aldığı önlemlere karşılık İnönü Meydanı’nda saat 11:30’da sivil toplum örgütleri ve muhalefetin organize ettiği “Toplumsal Varoluş Mitingi” başladı.

28.01.2011 - 12:15

Kıbrıs’ta büyük miting

KKTC'de bazı sendikaların oluşturduğu Sendikal Platform'un, hükümetin aldığı ekonomik tedbirlere tepki olarak bazı işyerlerinde başlattığı süresiz grev devam ederken, ülke genelinde genel grev ve 'toplumsal varoluş mitingi' başladı.

İnönü Meydanı’nındaki mitinge destek veren sendikalar, örgütlü bulundukları kamuya bağlı bir çok işyerinde, hastanelerde, yerel yönetimlerde ve KİT’lerde grev yapıyor.

Grev yerlerinden biri olan Sivil Havacılık Dairesi ve bağlı birimlerde ise, hava ulaşımının aksamaması gerekçesiyle Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün süreyle grev yasağı getirildi.

Sendikal Platform’un aldığı karar çerçevesinde Lefkoşa Tapu Dairesi, Mahkemeler, Atatürk ve Arabahmet ilkokulları, Demokrasi Ortaokulu ile Atatürk Öğretmen Akademisi’nde (AÖA) 11 Ocak’ta başlatılan süresiz grev 17. gününe girdi.

Platform’un, süresiz greve hafta başında dahil ettiği Nüfus Kayıt Dairesi’ndeki süresiz grev de devam ediyor.

Gümrük Çalışanları Sendikası (Güç-Sen)’in tüm gümrük birimlerinde ek çalışma yapmama eylemi 10’uncu, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen)’in birlikte sürdürdükleri Girne Başkılavuzluk Liman Başkanlığı’nda mesai saatleri dışında hizmet vermeme eylemi ise sekizinci gününe girdi.

KTAMS ve KAMU-SEN, grev yasağı getirilen Ercan Hava Limanı hariç Lefkoşa ve Girne’de örgütlü oldukları tüm işyerlerinde 09.00-13.00, Gazimağusa ve Güzelyurt’taki iş yerlerinde ise 08.30-15.30 saatleri arasında grev yapacak.

Başbakan İrsen Küçük, Sendikal Platform tarafından Lefkoşa İnönü Meydanı’nda yapılacak miting ve grevlere de değinmişti.

Ülkenin zor bir dönemden geçtiğini, hükümet olarak da ülkenin ve vatandaşların geleceği için bir takım önlem ve tedbirler aldıklarını anlatan Küçük, bu kararları çalışanları ve ülkeyi mağdur etmek için değil, geleceğin daha rahat olması için aldıklarını söylemişti.

Ancak bazı sendikaların “ülkeyi ayağa kaldırmak ve eylemler yapmak için” çalıştığını ifade eden Küçük, tüm çalışanları ve vatandaşları sağduyulu olmaya çağırmıştı.

“Alınan kararlar çalışanları mağdur etse kendisinin de meydana ineceğini” ifade eden Küçük, vatandaşları “birkaç kişinin amaçlarına değil ülkenin geleceğine” hizmet etmeye çağırmıştı.

Başbakan Küçük, Türkiye’nin her zaman her konuda KKTC’nin yanında ve destekçisi olduğunu, olmaya da devam edeceğini vurgulamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...