'Kıbrıs'ta çözüm için Sam Amca'yı beklemeyin'

BM'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, Rum basınına konuştu: Kıbrıslılar kendi sorunlarının yükümlülüğünü almalı. Sam Amca, Rusya veya başka ülkelerden çözüm beklenmemeli.

14.04.2009 - 20:04

'Kıbrıs'ta çözüm için Sam Amca'yı beklemeyin'

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, Kıbrıs sorununa çözümün 'Kıbrıslılar' tarafından bulunması ve 'Sam Amca, Rusya veya başka ülkelerden sorunu çözmelerinin beklenmemesi gerektiğini' söyledi.

Rum basınındaki haberlere göre, Güney Kıbrıs'taki ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) ve Birleşik Demokratlar Hareketi'ni (EDİ) ziyaret eden Downer, ''Kıbrıs sorununun çözümünden sorumlu olanların Kıbrıslılar olduğu ve hiçbir yabancının Kıbrıs sorununa çözüm bulamayacağı'' mesajını verdi.

Downer, Kıbrıs konusunda, ''ABD tarafından yapılacak bir girişimin söz konusu olup olmadığı'' sorusuna, ''ABD'nin durumu yakından takip ettiğini, ancak herhangi yabancı bir gücün müzakere sürecine müdahale edeceğine inanmadığını'' karşılığını verdi.

Rum basınına göre, Downer, ''Katılımın tarafsız bir örgüt olan BM düzeyinde kalması önemlidir. Sanırım Kıbrıslıların kendi sorunlarının yükümlülüğünü almaları gerekir, 2009 yılında bulunmaktayız. Ruslardan, Sam Amca'dan ya da başka bir ülkeden gelip tüm sorunları çözmesini beklemenin ilerlemek için uygun yöntem olduğunu zannetmiyorum'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...