Kıbrıs’ta çözüme futboldan başlanacak

Kıbrıs sorununda gelecek ay yeniden başlayacak çözüm müzakereleri öncesi, siyasi çabalara ivme kazandırılması amacıyla önce futbola yönelik bir çözüm formülü hazırlandı.

Haberler 20.10.2013 - 10:30

Kıbrıs’ta çözüme futboldan başlanacak

Bu çerçevede KKTC’ye yönelik spor ambargosunun kaldırılması amacıyla Kıbrıslı Türk ve Rum futbol federasyonlarının başkanları 5 Kasım’da İsviçre’nin Zürih kentindeki uluslararası futbol federasyonu FİFA’nın merkezine davet edildi.

Kıbrısta taraflara cesaret vermesi ve siyasi çözüm çabalarına katkı sağlaması amacıyla hazırlanan futbol ambargosunun kaldırılmasına yönelik toplantı daveti, FIFA başkanı Joseph Blatter tarafından yapıldı. Kritik toplantıda UEFA başkanı Michel Platini de hazır bulunacak.

Toplantıda Kuzey Kıbrıs’a uygulanan futbol ambargosunun kaldırılarak adanın iki kesimindeki futbol federasyonlarının, uluslararası alanda tek çatı altında temsil edilmesi hedefleniyor.

Ambargolar altındaki Kıbrıs Türk takımları hiçbir uluslararası karşılaşmada yer alamıyor, Türk takımlarıyla bile ada içinde veya dışında hazırlık maçı dahi yapamıyor. Ambargolar yüzünden Türk takımları Kıbrıs’ta kamp bile yapamıyor.

Kıbrıs Türk ve Rum futbol federasyonlarının başkanları, FIFA liderliğindeki toplantıda uzlaşı sağlamaya çalışarak futbolun önündeki ambargoları kaldırmayı deneyecek. FIFA Başkanı Blatter girişimler konusunda yaptığı açıklamada, "Futbolda Kıbrıs'ı birleştirmek istiyorum" demişti.

‘ANNAN PLANI’ GİBİ
Türk tarafına yönelik futbol ambargosunun kaldırılmasına yönelik ilk çabalar, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ile Rum Futbol Federasyonu (KOP) Başkanı Kostakis Kutsokumnis arasında FIFA ve UEFA gözlemcilerinin de katıldığı görüşmelerle başlamıştı.

Kıbrıslı federasyon başkanları nihai uzlaşmaya varılması konusunda FIFA'nın devreye girmesini talep etti. FIFA başkanı Blatter de futbol ambargosunun kaldırılmasına yönelik son adım için iki başkanı Zürih’e davet etti.

İki taraf arasındaki taslak uzlaşı, Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü için 2004 yılında referanduma sunulan Annan Planı’na benziyor.

NTV’nin ulaştığı bilgilere göre, Zürih’teki toplantıda ortaya çıkması hedeflenen uzlaşı belgesinde iki tarafın futbol federasyonları ada içindeki faaliyetlerini birbirinden bağımsız olarak sürdürecek ancak Kıbrıs futbolunun uluslararası alanda tek temsiliyeti olacak. Yani Türk ve Rum futbolcular uluslararası karşılaşmalarda aynı formayı giyecek. Kıbrıs futbolu FIFA ve UEFA nezdinde tek şemsiye altında temsil edilecek, Türk-Rum ayrımı olmayacak.

FIFA merkezindeki tarihi toplantıda ortaya çıkacak anlaşma metni iki tarafın futbol federasyonlarının genel kurulunda eşzamanlı olarak referanduma sunulacak. Futbol ambargolarını kaldıracak bu anlaşma iki tarafça da kabul görürse hayata geçirliecek ve teorik olarak Kıbrıs Türk tarafına yönelik ambargo kalkmış olacak.

Sayfa Yükleniyor...