Müzakereler öncesi Kıbrıs'ta doğalgaz gerginliği

Kıbrıs’ta liderlerin yarın başlayacağı yoğunlaştırılmış 7 müzakere öncesinde Rumların Mısır’la tek yanlı doğalgaz anlaşması imzalama girişimi, gerilime neden oldu.

Haberler 22.08.2016 - 17:39

Müzakereler öncesi Kıbrıs'ta doğalgaz gerginliği

KKTC Cumhurbaşkanlığı, Kıbrıs’taki doğalgaz kaynakları üzerinde Kıbrıslı Türklerin de hakları olduğunu vurgulayarak, Rumların Mısır’la tek yanlı anlaşma yapmasının bu hakların ihlali anlamına geleceği uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Barış Burcu, Mısır Petrol Bakanı’nın gelecek hafta Güney Kıbrıs’ı ziyaret ederek Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’yle Mısır arasında doğalgaz anlaşması imzalanacağına işaret etti.

Böylesi bir girişimin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına zarar vereceği uyarısında bulunan sözcü, Kıbrıs çevresindeki enerji kaynaklarında iki toplumun ortak hakları bulunduğunu hatırlattı, tek yanlı girişimlerin bu hakların ihlal edilmesi olduğunu ve kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, “Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarını yoğunlaştırdığımız bu kritik dönemde gerginliği artırarak süreci zehirleyecek her türlü yaklaşımdan uzak durulmalıdır. Yakın bir geçmişte görüşme masasının benzer girişimler sonrasında dağıldığı unutulmamalıdır” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasının planlandığı bir dönemde en akılcı yolun soruna çözüm bulunarak Kıbrıs gazının da İsrail’le birlikte Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılması olduğu görüşü vurgulandı.

Sayfa Yükleniyor...