NTV

Kıbrıs'ta futbola Annan planı

Dünya

Kıbrıs’ta Türk ve Rum futbol federasyonlarının futbolu birleştime çabalarında, 2004 yılında referanduma götürülen Annan Planı’na benzer bir formül üzerinde duruluyor.

NTV’nin edindiği bilgilere göre, Aralık ayından bu yana iki futbol federasyonu arasında devam eden müzakereler kapsamında ada içinde ayrı, ancak uluslararası platformlarda tek temsiliyeti olan bir futbol federasyonu oluşturulması hedefleniyor.

Böylece Türk ve Rum futbolcuların yer alacağı takımlar uluslararası karşılaşmalara çıkabilecek. KKTC’deki futbolcular, spor ambargosu nedeniyle uluslararası karşılaşmalarda forma giyemiyor.

FIFA’nın İsviçre’nin Zürih kentindeki merkezinde Mart ayında üçüncü kez biraraya gelecek federasyon başkanlarının ortak bir anlaşmaya imza atması hedefleniyor.

2004 yılında, Kıbrıslı Türklerin benimsediği, Rumlarınsa reddettiği Annan Çözüm Planı’nın futbola uyarlanacak versiyonunda, taraflar bir anlaşma metni oluşturmaya çalışacak.

Ortaya çıkacak nihai metin, Kıbrıs’taki iki toplum arasında tartışmaya açılacak. Türk ve Rum futbol federasyonlarıysa, kamuoyunda enine boyuna tartışılan anlaşma metnini genel kurullarına götürerek, tıpkı Annan Planı’nda olduğu gibi, federasyon delegelerinin referandumuna sunacaklar.

Federasyonların genel kurullarındaki oylamada futbolun tek çatı altında birleşme kararı çıkarsa, içerde ayrı 2 federasyon, uluslararası alandaysa “Kıbrıs” adı altında tek federasyon yürürlüğe girecek.

Türk ve Rum futbol federasyonu başkanları, FIFA ve UEFA gözlemcilerinin de yer aldığı dünkü ikinci toplantı sonunda iyimser açıklamalar yapmıştı.

FIFA VE UEFA DESTEKLİYOR
Rum Futbol Federasyonu Başkanı Kostakis Kutsokumnis, “Önümüzdeki haftalarda umuyorum Kıbrıs futbolunu birleştirmeyi başaracağız. FIFA ve UEFA da bunu destekliyor. Tünelin sonunda güçlü bir ışık göründü” demişti.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ise birleşmeden çok bir uzlaşma sağlamaya çalıştıklarını Mart ayında FIFA merkezinde yapılacak üçüncü toplantının belirleyici olacağını söylemişti. Sertoğlu “birbirimize biraz daha yaklaştık. Artık önümüzdeki kısa dönemde bu işi nasıl çözebiliriz, buna bakacağız” diye umutlu konuşmuştu.

AMBARGO KALKACAK
Kıbrıs’ta iki futbol federasyonunun uluslararası alanda tek temsiliyete kavuşturulması yönündeki çabalar, KKTC’ye yönelik spor ambargosunun olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılmasını da hedefliyor. KKTC takımları, ambargolar nedeniyle Türk takımları da dahil olmak üzere uluslararası hiçbir karşılaşmada yer alamıyor.