Kıbrıs'ta garantörlük anlaşmadan sonra

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, "Kıbrıs’ta garantörlük konusunun taraflar arasında anlaşmaya varıldıktan sonra ele alınması gereken konu olarak gördüğünü" belirtti.

Anadolu Ajansı 31.05.2009 - 15:29

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Atina'da yayımlanan To Vima gazetesindeki demecinde, Türkiye'nin AB perspektifi ile Kıbrıs konusuna değinerek, "İngiliz hükümetinin, her iki konuda da hem Brüksel'den hem de Ankara'dan olumlu yönde kararlar çıkması için yoğun çalışmalarda bulunduğunu" söyledi.

Kıbrıs sorununun çözümünde "önem taşıyan iki ayrı nokta bulunduğunu" ifade eden Miliband, "Birincisi, Kıbrıslılar için çözüm, Kıbrıslılardan gelmeli. İkincisi de garantörlük konusuyla ilgili olarak, önce tarafların bir anlaşmaya varmalarını beklemeliyiz. Bu arada müzakereleri ne şekilde kolaylaştırabileceğimize bakacağız" dedi.

İngiltere'nin, adada sürdürülen müzakerelere elinden geldiğince katkıda bulunmayı arzu ettiğini belirten Miliband, "Kıbrıs sorununun çözümü konusunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ı bir nesilden beri en uyumlu görüşmeciler olarak gördüğünü" söyledi.

Bu arada Türkiye'nin tam üyeliğini hedef alan Brüksel ile Ankara arasındaki yakınlaşmanın Atina'nın çıkarına olduğunu belirten Miliband, Yunanistan'ın, Türkiye'nin AB üyeliğini destekleme kararını, "stratejik önem taşıyan ileriyi görebilen" bir karar olarak değerlendirdi.

Miliband, "Ayrıca unutmayalım ki, AB'nin, Türkiye'ye ilişkin ortak kararı bulunmaktadır" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...