Kıbrıs’ta gazeteciye bombalı saldırı

Gazeteci Mutlu Esendemir’in otomobiline bir ay içinde ikinci kez bomba kondu. Patlamadan yaralanmadan kurtulan Esendemir, yaşadıklarını 'Yazı İşleri'nde anlattı.

13.05.2011 - 12:00

Kıbrıs’ta gazeteciye bombalı saldırı

Lefkoşa’da Kanal T Genel Yayın Yönetmeni Mutlu Esendemir’in evinin önünde otomobiline konan patlayıcı düzenek düzenek, saat 23.30 sularında Esendemir’in otomobilini çalıştırıp, hareket ettikten sonra patladı.

Elde edilen bilgilere göre patlama, otomobilin arka kısmında gerçekleşti. Esendemir’in olayda yaralanmadığı, sadece olayın şokunu yaşadığı öğrenildi.

Patlamanın olduğu alan ve otomobil, olay yeri bomba inceleme uzmanları tarafından şerit çekilerek incelemeye alındı. Araçta büyük hasar meydana gelmediği tespitinde bulunan polis, geniş çaplı soruşturma başlattı. Polisin, patlayıcının niteliğiyle ilgili açıklamasını bugün yapması bekleniyor.

Mutlu Esendemir’in otomobiline 5 Nisan’da da Kanal T önüne park halindeyken, patlayıcı düzenek yerleştirilmişti.

OLAYI NTV'YE ANLATTI
Esendemir yaşadıklarını NTV’de bugün yayınlanan ‘Yazı İşleri’ programında Ruşen Çakır’a anlattı


Ruşen Çakır: Sizden ne istiyorlar nedir sorun?

Mutlu Esendemir: Aslında bunu bilsem bende çok rahat olacağım. Neden hedef olduğumu ya da tehlikenin nereden gelebileceğini en azından sezgilerimle yola çıkacağım ama bu konuda yaklaşık bir aydan beri ne kadar araştırma da yapsak bir sonuç elde edemedik. İlki daha bir hafif patlamaydı ama dün akşam araba hareket halindeyken patladı. Düzeneği de arabanın içine yerleştirmişler bombayı ve ben yaklaşık bir on metre hareket ettiğimde arabayla herhalde uzaktan kumanda olsa gerek araba infilak etti. Ben de bir süre arabanın içinde kaldım kapılar kilitlendi. Dışarıdan gelenler kapıyı kırarak beni çıkarttılar. Ama bunu bilmem bunu tahmin etmek şu anda biraz zor gibi.

Ruşen Çakır: Sizi öldürmek istiyorlar bu bir uyarı değil anlaşılan

Mutlu Esendemir: Evet doğrudur. Birinci patlamadan sonra iki tehdit geldi e-posta yoluyla ikisi de malzemeden çaldık ama bir dahaki sefere çalmayacağız diye bazı mesajlar vardı. Ben bunları polise bildirmemem rağmen burada elektronik postayı takip edebilecek bir sistem olmadığı için çok işe yaramadı. Türkiye Cumhuriyet adalet bakanlığına başvuralım denmişti fakat bunun içinde çok uzun bir prosedür gerekiyormuş bu da fazla bürokrasi gerektirdiği için sonuç vermedi ve birinci dosya faili meçhul olarak kapanmıştı.

Ruşen Çakır: Bir gazetecinin başına bir şey geldiği zaman hemen yazdıkları söyledikleri akla geliyor. Olay böyle bir olay mı yoksa gazetecilik faaliyetleri dışında özel hayatınızla ya da iş hayatınızla ilgili bir takım tehditler ya da size kin güden birileri olma ihtimali var mı?

Mutlu Esendemir: Özel hayatımda bir düşman edinebilecek ya da bir husumet içinde olabileceğim bir şahıs yüksek öğretim ada kimse yok. İş hayatıma gelince zaman zaman televizyonculuk hayatımızda eleştiride bulunabiliyoruz ya da konuklar eleştiride bulunabiliyor, zaman zaman köşe yazarlığında mevcut iktidara ya da mevcut sisteme karşı eleştirilerde de bulunsak bunlar sadece gazeteci dozunda kalan çok sert üsluplarda olmayan diğer yandan teyit edilmiş bilgileri içeren yazılar. Ama bu yazılar kimi ne kadar rahatsız eder bu konuda şüpheliyim. Muhalefet her gazetecinin yaptığı ve yapması gereken unsurlar.

Ruşen Çakır: Bizim bildiğimiz kadarıyla Kıbrıs bu kadar büyük olayların yaşandığı bir ülke değil. Geçmişte bir olay olmuştu ama genelde sakin bilinir. Bir ay içinde size iki saldırı olması bu işin çok karışık ve güçlü birileri olsa gerek.

Mutlu Esendemir: Şu anda bende polis soruşturmasındayım ve edindiğim bilgilere göre bu tür bomba düzeneğinin profesyonelce kurulduğu ve ada içinde profesyonel düzenek kuran insan sayısının çok çok az olduğu ama Türkiye'den gelip geri dönen bu tür insanların arttığı yönünde bilgiler edindim. Ama adada çok görülmeyen olaylardı bunlar ama giderek sıklaşıyor. Bunu yapanlarda yine polis soruşturmasına göre profesyonelleşiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...