Kıbrıs'ta işçilerin maaş isyanı

Üç aydır maaş alamayan Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının öfkesi, başkent sokaklarına taştı. Yüzlerce çalışan iktidardaki Ulusal Birlik Partisi’nin binalarını hedef aldı. Polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada hafif yararlananlar olurken Lefkoşa savaş alanına döndü.

27.12.2012 - 13:02

Kıbrıs'ta işçilerin maaş isyanı

Aşırı istihdam ve borçlar yüzünden iflas noktasına geldiği belirtilen Lefkoşa Türk Belediyesi’nin çalışanları, sorunların çözümü için hükümete 48 saat süre tanımıştı.

Süre bugün doldu ve sorunlar çözülemedi. Belediye çalışanları önce bağlı bulundukları İçişleri Bakanlığı'na ardından da Başbakanlık ve Meclis'e yürüdü.

Bakanlık önünde ateş yakıp sloganlar atan eylemciler, iktidardaki Ulusal Birlik Partisi’nin binalarına da yöneldi. Merkez binanın kapısını ve camlarını kıran eylemcilere polis müdahale etti. Çıkan olaylarda hafif yaralananlar ve gözaltına alınanlar oldu.

Lefkoşa caddelerindeki çöp bidonlarını yollara döken öfkeli kalabalık Meclis'e de yürüdü. Meclis oturumunun yapıldığı sırada bina önünde eylem yapan belediye çalışanları, polis kordonuyla karşılaştı.

Üç aydır maaş alamadıkları için mağdur olduklarını dile getiren belediye çalışanları, hükümet aleyhine sloganlar attı. Meclis önünde de polisle göstericiler arasında gergin anlar yaşandı, çıkan arbadede bir gösterici yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.

200 MİLYON BORÇ
Mayıs ayında patlak veren krizde, Lefkoşa Belediyesi yaklaşık 200 milyon liralık borçları yüzünden maaşları ödeyemez hale gelmişti.

Aşırı istihdam ve harcamalar yüzünden iflas noktasına geldiği belirtilen Lefkoşa Belediyesi'nin çalışanları, yaklaşık 7 aydır düzensiz maaş alıyordu. Hükümetin grev yasağı getirdiği ve 3 aydır hiç maaş alamayan belediye çalışanları, yılbaşı öncesinde şok eylem yaparak Lefkoşa caddelerini savaş alanına çevirdi.

İŞÇİLERE SUÇLAMA
Başbakan İrsen Küçük, sorunların çözümü için çaba sarfettiklerini açıkladı. Başbakan Küçük, “Çalışanların Ulusal Birlik Partisi binalarına saldırmaları ve çöpleri etrafa dökmeleri maksatlıdır” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...