Kıbrıs'ta liderler 70. kez birarada

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla Eylül 2008'de başlatılan müzakereler çerçevesinde bugün 70. kez biraraya geldi.

Anadolu Ajansı 16.03.2010 - 11:26

Kıbrıs'ta liderler 70. kez birarada

Liderler ve heyetleri, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un Lefkoşa ara bölgedeki resmi ikametgahında buluştu.

Ekonomi başlığının ele alınacağını görüşmeye, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile Zerihoun da katılıyor.

Liderlerin temsilcileri Özdil Nami ve Yorgos Yakovu ile teknik ekipler geçen hafta yaptıkları görüşmelerde, ekonomiyle ilgili konuları ele almıştı.

Bu arada, Dimitris Hristofyas da dahil pek çok Rum siyasetçi, Downer'ı, güvenlik ve garantiler konularında 5'li konferans için girişim yapmakla suçladı.

Rum siyasetçiler Downer'ı, ''Türk tezi'' olduğunu belirttikleri Kıbrıs konusunda 5'li konferans görüşünü Rum kamuoyuna yaymaya çalışmakla suçluyor.

Kıbrıs'taki BM Barış Gücü (UNFICYP) tarafından dün yapılan açıklamada ise Downer'ın Kıbrıs için 5'li zirve girişiminde bulunduğuna ilişkin Rum basını kaynaklı haberler yalanlanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...