Kıbrıs'ta liderler bir araya geldi

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas çözüm müzakereleri kapsamında 43. kez bir araya geldi.

Anadolu Ajansı 07.10.2009 - 11:27

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan ve Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki doğrudan müzakereler çerçevesinde 43. kez bir araya geldi.

Görüşme, liderler arasında baş başa başladı. Eylül 2008'de başlayan müzakereler çerçevesinde, Lefkoşa ara bölgede bir araya gelen liderler, ''Yönetim ve Güç Paylaşımı'' ana başlığı altındaki ''Yürütme'' konusunu görüşmeyi sürdürecek.

Görüşmede ayrıca, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs Rum tarafının müzakere sürecini yıpratma faaliyetlerini de gündeme getirmesi bekleniyor.

10 Eylül'de başlayan ikinci turun üçüncü görüşmesini yapan taraflar, ilk görüşmede de ''Yürütme'' konusundaki önerilerini sunmuştu.

Kıbrıs Türk tarafı, ''Yürütme'' konusunda yaptığı öneride, daha önce savunduğu İsviçre tipi ''Başkanlık Konseyi''ni kısmen terk ederek, dönüşümlü ''Başkanlık Sistemi''ne dönmüş; başkan ve başkan yardımcısının iki toplum vatandaşlarınca doğrudan seçilmesi yerine senato tarafından seçilmesini ve senato düzeyinde en az 3 tur seçim yapılması önerisinde bulunmuştu.

Ortak oy pusulasıyla seçime gidilmesini de öneren Türk tarafı, kurulacak ortak devletin başkanı ve başkan yardımcısının belirlenmesiyle ilgili, ''başkan ve başkan yardımcısını, ait oldukları toplumlar seçer'' biçimindeki klasik düşüncesini değiştirerek, 1 Türk ve 1 Rum'un yer alacağı ''ortak oy pusulası'' önermişti.

Son olarak 17 Eylül'de görüşen liderler, müzakerelere, yurt dışı temasları nedeniyle 19 gün ara vermişti.

BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle New York'ta temaslarda bulunan Talat ve Hristofyas, burada, karşılıklı sert açıklamalar yapmıştı. Talat, Hristofyas'ın, BM parametrelerini devre dışı bırakmaya çalıştığını belirterek, BM'yi, buna ''dur'' demeye çağırmıştı.

Görüşmeye, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun da katılıyor.

Downer dün, Talat ve Hristofyas'ı ayrı ayrı ziyaret etmiş, liderlerin temsilcileri Özdil Nami ile Yorgos Yakovu da, bugünkü görüşmeye hazırlık amacıyla, uzman heyetlerin de katılımıyla bir görüşme yapmıştı.

Liderler, görüşme sonunda, görüşmenin yapıldığı binanın bahçesine, barışı simgeleyen zeytin fidanı dikecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...