Birleşmiş Milletler evsahipliğinde gerçekleşen gayrı resmi toplantıda liderler, müzakerelerin yeniden başlamasının yolunu açabilecek herhangi bir ilerleme sağlayamadı ve görüşme başarısızlıkla sonuçlandı.

İki kesimi birbirinden ayıran yeşil hatta, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel temsilcisinin konutunda yer alan akşam yemeğinde liderler yaklaşık 2 saat başbaşa görüştü.

Basının bölgeye girişine dahi izin verilmeyen toplantıda, iki taraf arasındaki derin görüş ayrılıklarının giderilmesi yönünde herhangi bir ilerleme sağlanamadı.

Görüşmeden sonra açıklama yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum liderin tavrında bir değişiklik görmediğini, toplantıda geleceğe dair yeni bir umut doğmadığını söyledi.

Rum tarafında zihniyet değişikliğine gereksinim olduğunu defalarca dile getirdiğini hatırlatan Akıncı, Rum lider Nikos Anastasiadis’le yediği akşam yemeğinde böyle bir zihniyet değişikliği göremediğini kaydetti.

Rum lider Nikos Anastasiadis de yeni bir diyalog olasılığını görüştüklerini ancak varolan anlaşmazlıkların yeniden dile getirildiğini söyledi.

Akıncı’nın Rum tarafının tek yanlı doğalgaz sondajlarına değindiğini belirten Rum lider, “Doğalgaz konusundaki tutumumu biliyor, bu mesele masaya getirilemez, tartışma konusu olamaz” diye konuştu.