İlişkili Haberler

Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Şubat ayında Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerinden sonra Kıbrıs müzakerelerini sürdürmek için yeni bir girişim başlayacağını söyledi.

Anastasiadis, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri başta olmak üzere Kıbrıs’taki taraflar arasında diyaloğun yeniden başlatılması konusunda uluslararası topluluğun da istekli olduğunu kaydetti.

Atina’da temaslar yapan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’se, Türk tarafında Ocak ayında yapılacak genel seçimlerle, sonrasında Rum tarafında yer alacak başkanlık seçimlerinin ardından Kıbrıs sorununun çözümü konusunda yeni bir girişim beklendiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçyas’la Kıbrıs için biraraya geldiğini hatırlatan Rum bakan, bu görüşmeden çıkan sonuca göre Türkiye’nin Yunanistan’la Kıbrıs’ı ilgilendiren güvenlik konularını görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Rum bakan “Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Türkiye ve Yunanistan’ın güvenlik konularını İsviçre’de başarısızlıkla sonuçlanan müzakerlerden önce görüşmesini istemişti o zaman bu mümkün olmadı. Olsaydı müzakerelerde çok işe yarayacaktı” diye konuştu.