Kıbrıs'ta müzakereler nisanda başlayabilir

Kıbrıs’ta Rum meclisinin Enosis’in okullarda kutlanması kararı nedeniyle kopan çözüm müzakerelerinin, Nisan ayında yeniden başlaması gündeme geldi.

23.03.2017 - 14:55

Kıbrıs'ta müzakereler nisanda başlayabilir

KKTC Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Barış Burcu, Enosis kararını ortadan kaldıracak yeni yasanın Rum meclisinden geçmesinin hemen ardından iki liderin ay sonunda bir yemekte buluşabileceğini ve ardından müzakere sürecinin yeniden başlayabileceğini açıkladı.

Türk tarafının tepkisi üzerine harekete geçen Rum lider Nikos Anastasiadis’in partisi DİSİ, Enosis kararının telafi edilmesini amaçlayan bir yasa tasarısını ilgili komiteden dün geçirdi.

Tasarının genel kuruldan geçip yasalaşması konusunda, Rum meclisindeki iki büyük parti DİSİ ve AKEL işbirliği kararı aldı.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, AKEL ve DİSİ işbirliğinde alınan kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek Enosis’in okullarda kutlanmasının ortadan kaldırılmasıyla birlikte müzakere sürecinin yeniden başlayabileceğini açıkladı.

Sözcü, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Rum meclis komitesindeki olumlu gelişmenin ardından, Rum lider Anastasiadis’le mart ayı sonunda sosyal bir buluşma gerçekleştirmeye hazır olduğunu ilan etti.

Rum meclisinin tasarıyı yasalaştırmasının ardından müzakerelerin yeniden başlayabileceğini vurgulayan sözcü, bunun ilanı niteliğindeki yemek için Türk tarafının hazır olduğunu, Birleşmiş Milletler arabulucusu Espen Barth Eide’ye bunu ilettiklerini açıkladı.

Sözcü Barış Burcu, “Cumhurbaşkanımızın defaten açıkladığı gibi, Türkiye’deki 16 Nisan referandumunun bu yaşananlarla hiçbir ilgisi yoktur. İstenirse ve gereği yerine getirilirse o tarihten önce müzakere masası yeniden kurulabilir” dedi.

Açıklamada, Enosis yanlışından dönülmesi konusunda DİSİ–AKEL işbirliğinin somut sonuç üretmesi ve bir an önce çözüm sürecinin önünün açılması temennisinde bulunuldu.

Sayfa Yükleniyor...