Kıbrıs'ta müzakerelere hız verin

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs'taki müzakere sürecinin hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Reuters 22.05.2009 - 09:42

Kıbrıs'ta müzakerelere hız verin

Birleşmiş Milletler, Kıbrıslı Türk ve Rum liderleri uyararak, müzakereler ne kadar uzarsa, bir çözüme varmanın o denli güçleşeceğini hatırlattı ve adanın birleştirilmesi için sürdürülen görüşmelerin hızlandırılmasını istedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dün açıklanan 15 Mayıs tarihli raporunda, "Taraflar düzenli bir ilerleme kaydetmişlerse de, konulara giderek daha bütüncül yaklaşıyor olmaları nedeniyle müzakerelerin daha hızlandırılmasını gerekli görüyorum" dedi.

"Zaten tarafların kendileri de, çözümsüz geçen her günün bir anlaşmaya varmayı daha güçleştirdiğinin farkındalar."

Ban, iki tarafın da "şimdiki durumun kabul edilemez olduğunu ve müzakere sürecinin açık uçlu olamayacağını kabul ettiklerini" söyledi.

Ban, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın "bir takvim oluşturulması" görüşüne de destek verirken, Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, talebe karşı çıkıyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofyas, geçen yıl Eylül ayından bu yana adanın birleştirilmesi için görüşmeler sürdürüyorlar. Liderler, birçok kilit konuda henüz anlaşabilmiş değil.

Ban, Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporda, adadaki Birleşmiş Milletler gücünün görev süresinin 15 Aralık 2009 tarihine kadar altı ay süreyle yeniden uzatılmasını tavsiye etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...