KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas Kıbrıs müzakereleri kapsamında bugün 10. kez bir araya geldi.

Görüşmeye, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim de katıldı.

Lefkoşa ara bölgede, BM tarafından müzakereler için ayrılan binadaki görüşmede ''Mülkiyet'' başlığının ele alınmasına devam edildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşme sonunda makamına dönüşünde yaptığı açıklamada, bir önceki toplantıda vardıkları mutabakat gereği, mülkiyetle ilgili özet görüşlerini karşılıklı olarak birbirlerine sunduklarını, ama yorumlara girmediklerini kaydetti.

6 Eylül'de genişletilmiş önerilerini sunacaklarını ve bu nedenle 7 Eylül'deki görüşmeyi 8 Eylül'e ertelediklerini belirten Eroğlu, 8 ve 10 Eylül'de tam gün görüşme yapacaklarını söyledi.

Tam gün süren görüşmelerde, çok detaylı tartışmalar olacağını ifade eden Eroğlu, ''Çünkü mülkiyetle ilgili kapsamlı öneriler masada olacak. Enine boyuna tartışıp uzlaşma yollarını ararken, belli bir noktada buluşma imkanı var mı yok mu onu da birlikte göreceğiz'' dedi.

Eroğlu, Rum tarafının mülkiyetle ilgili görüşlerinde öncekine oranla bir değişiklik olup olmadığının sorulması üzerine, bu konularda yorum yapmayacağını ifade ederek, ''Mülkiyetle ilgili ciddi görüşmelerin başladığı bir safhada, masaya konulanları ve tartışılanları ilk günden basın önünde tartışmaya başlarsak, müzakere masasında yolumuzu bulamayız diye düşünüyorum'' dedi.

Liderlerin Eylül ayı içinde New York'a gitmesi de öngörülüyor.

MÜZAKERELERİN ÜSTÜNDEN İKİ YIL GEÇTİ
Bugün ayrıca, müzakerelerin başlamasının ikinci yıldönümü.

Hristofyas ile KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3 Eylül 2008'de, müzakerelerin prosedürünü belirlemek üzere Lefkoşa ara bölgede biraraya gelmiş ve kapsamlı müzakerelere 11 Eylül 2008'de başlamıştı.

Hristofyas ve Talat, 11 Eylül 2008'den 30 Mart 2010'a kadar 71 görüşme yapmıştı.