NTV

Kıbrıs'ta Osmanlı camisine saldırı

Dünya

Kıbrıs Rum kesiminde Osmanlı döneminden kalma tarihi camiye, Türk karşıtı eylemleriyle bilinen ELAM örgütü tarafından saldırı düzenlendi. Denya köyündeki Osmanlı camisinin 2 duvarı yıkıldı. Açılımı Rum Ulusal Halk Cephesi olan ELAM örgütü üyesi 1 kişi tutuklandı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı çerçevesinde kültürel miras kabul edilen ve restorasyona alınan cami 2 gün önce sabaha karşı saldırıya uğradı. Caminin kuzey ve güney duvarları tamamen yıkıldı.

Saldırganlar tarihi Osmanlı camisinin tümünü yıkmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Olay işbaşı yapmak üzere camiye giden restorasyon ekibi tarafından farkedildi.

Rum polisi saldırının Osmanlı kültür mirasına karşı çıkan ırkçı ve fanatik çevreler tarafından yapıldığını açıkladı. Polis açıklamasında, Osmanlı caminin restorasyonuna izin verilmeyeceği, devamı halinde caminin yıkılacağı yönünde tehdit mektupları gönderildiği belirtildi.

TÜRK KARŞITI SLOGANLAR
Polis, saldırıda yer aldığı iddiasıyla ELAM üyesi 40 yaşında erkek bir Rumu tutukladı. Zanlının kimliği açıklanmadı. Saldırganların caminin karşı duvarına Türk karşıtı sloganlar yazdığı da bildirildi.

'DOSTLUK RESTORASYONU'
Tarihi Osmanlı camine yönelik ırkçı saldırı kamuoyunda yankı yarattı. Rum basını “Dostluk restorasyonunu yerle bir ettiler” ifadesini kullandı.

Olay üzerine Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu ve Kültürel Miras Teknik Komitesi Başkanı Takis Hacıdimitriu camiye gitti.

Yakovu, camideki zararın çok büyük olmadığını, ancak saldırının iki kesimde kültürel mirasın korunmasına yönelik çabaları olumsuz etkilediğini söyledi.

Türklerin dini eserlerini hedef alan saldırının ardındaki mentaliteyi anlayamadıklarını iddia etti. Kültürel Miras Komitesi Başkanı Takis Hacıdimitriu da, saldırıyı kınadı ve hoşgörüsüzlüğün köyün en önemli tarihi mirasına büyük zarar verdiğini söyledi.

Saldırının zamanlamasına dikkat çeken Hacıdimitriu, “Türk tarafında Hristiyan aleminin en önemli kutsal mekanlarından olan Apostolos Andreas Manastırı için 5 yıldır mücadele ettik son aşamaya geldiğimizde bu olayla karşılaştık” dedi.

KİLİSEDEN KINAMA
Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos da, Osmanlı camisine yapılan saldırıyı kınadı. Başpiskopos saldırganların yargı önüne çıkarılmasını istedi.