Kıbrıs'ta sırada toprak konusu var

KKTC lideri Talat ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas'ın 31. görüşmesi sona erdi. Liderler 11 Haziran'da toprak konusunu görüşmeye başlayacak.

Anadolu Ajansı 03.06.2009 - 14:33

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Lefkoşa ara bölge yaptığı görüşme sona erdi.

11 Haziran'da yeniden bir araya gelecek olan liderler, "toprak" başlığı üzerindeki görüşmelere geçecek.

Liderler, görüşmenin sonunda açıklama yapmadan bölgeden ayrıldı. BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, yaptığı açıklamada, liderlerin "Ekonomi" başlığı ile Yeşilırmak kapısının açılması konusunu ele aldığını belirtti.

Downer, liderlerin 11 Haziran Perşembe günü yeniden bir araya gelerek "toprak" başlığına geçeceğini, ancak daha önce "ekonomi" ve Yeşilırmak konularını yeniden ele alacağını söyledi.

Downer, BM'nin 50 sayfalık çözüm planı hazırladığına dair basında çıkan haberlerle ilgili bir soru üzerine, bir plan hazırlığı içinde olmadıklarını ifade ederek, BM'nin görevinin metin yazmak değil, taraflara yardım etmek olduğunu kaydetti. Downer, anlaşma metnine liderlerin karar vereceğini belirtti.

Garantilerle ilgili bir soru üzerine de Downer, garantilerin BM'yle ilgili olmadığını kaydederek, müzakere sürecinin doğal rayına oturması için çalıştıklarını bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...