Kıbrıs’ta tartışmalı mitingin ikinci perdesi

KKTC’de bir ay önce düzenlenen ve Türkiye karşıtı pankartların açıldığı ‘Toplumsal Varoluş Mitingi’nin ikincisi bugün yapıldı. Mitingde türkiye karşıtı pankart yoktu ama Başbakan Erdoğan’a karşı açılan pankartlar dikkat çekti.

02.03.2011 - 12:18

Kıbrıs’ta tartışmalı mitingin ikinci perdesi

KKTC’de hükümetin Ankara’yla birlikte yürürlüğe koyduğu ekonomik önlemleri protesto etmek amacıyla başkent Lefkoşa’da ikinci kez büyük bir miting yapıldı. 28 Ocak’taki ilk mitingte açılan Türkiye karşıtı küfürlü pankartlar polisin müdahalesi sonucunda bu kez yer almadı.

Lefkoşa’daki İnönü meydanındaki mitinge yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Sendikaların düzenlediği mitingte tasarruf tedbirleri içeren ekonomik önlemler paketi protesto edildi.

KKTC’de 28 Ocak’ta yapılan mitingte Türkiye karşıtı küfürlü pankartlarla Rum idaresindeki Kıbrıs Cumhuriyeti bayrakları başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetin sert tepkisine neden olmuştu. Ankara’dan yapılan açıklamalara KKTC’den gelen yanıtlar, iki ülke arasındaki ilişkileri tarihte görülmedik şekilde germişti.

POLİS PANKARTLARA MÜDAHALE ETTİ
İkinci miting için sıkı önlemler alan hükümet, çok sayıda sivil ve üniformalı polisi miting için görevlendirdi. Polis Ankara’yı rahatsız eden pankartları ve Kıbrıs Cumhuriyeti bayraklarını miting alanına sokmadı. Polisin müdahalesi nedeniyle kısa süreli arbadeler yaşandı. Polis çok sayıda Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağıyla Ankara’yı hedef alan pankarta el konuldu. Kıbrıs’ın simgelerinden olan bir eşeğin de miting alanına sokulmasına izin verilmedi.

‘KIBRIS CUMHURİYETİ’ BAYRAKLARI
Yoğun tedbirlere rağmen Kıbrıs Cumhuriyeti bayraklarından ikisi mitingte yer aldı buna karşılık bir önceki mitinge göre çok sayıda Türk ve KKTC bayrağı meydanı süsledi.

‘DEFOL ERDOĞAN’ PANKARTI
İnönü Meydanı’nda Başbakan Erdoğan’a yönelik pankartlar da yer aldı. “Ankara ve AKP elini yakamızdan çek” pankartlarının yanı sıra Erdoğan’ın açıklamalarına karşı KKTC medyasında yer alan bazı gazete başlıklarının kupürleri taşındı. Bunlardan birinde, Rumca’da “defol” anlamına gelen “Barra Erdoğan” yazması dikkat çekti. Erdoğan’ı hedef alan diğer bir pankarttaysa “1 verip 5 alıyorsun utanmadan besleme diyorsun” yazılıydı.

Pankartlarıyla çok tartışılan “Toplumsal Varoluş Mitingi”nin ikincisinde Emekli Dernekleri Türkiye’yle KKTC ilişkilerine dikkat çektiler. Emekliler “İlişkiler hakaretle değil diyalogla düzelir, Türkiye ve KKTC halkları kardeştir” yazılı pankartlar taşıdılar.

Sendikacılar tarafından yapılan konuşmalarda, Kıbrıs Türk halkının kendi kendini yönetmek istediği vurgulandı ve “Evimizin efendisi olmak istiyoruz” denildi. Türkiye’yi işgalci ve sömürgeci olmakla suçlayan konuşmalarda Ankara’nın kardeş Türk halkını bölmeye çalıştığı da iddia edildi.

SERDAR DENKTAŞ MİTİNGDE
Mitingte mecliste temsil edilen 3 muhalefet partisi de yer aldı. KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş da Demokrat Parti’nin lideri oğlu Serdar Denktaş’ın yanındaydı.

KKTC hükümeti Ankara’yla birlikte hazırladığı ekonomik önlemler paketi çerçevesinde emekli maaşlarından vergi alınmasına karar vermişti. Hükümet ayrıca yeni işe girecek memurların maaşlarını yarıya düşürmüş ve çalışanlardan kesilen gelir vergilerinde de önemli artışlar yapmıştı. Kararlar kamu sendikalarıyla emekli ve memurlar arasında büyük tepki yaratmıştı.

İLK MİTİNGTE PANKART SKANDALI
Sendikaların oluşturduğu Sendikal Platform, ekonomik önlemlerin uygulanmasına karşı çıkmak amacıyla 28 Ocak’ta “Toplumsal Varoluş” adı altında bir miting düzenlemişti. Mitingte küçük bir grup tarafından Türkiye’ye karşı hakaret içeren pankart açılmasına Başbakan Erdoğan çok sert tepki göstermişti.

Başbakan Erdoğan “‘Türkiye buradan çek git’ diyor. Sen kimsin be adam... Türkiye’den beslenenlerin bu yola girmesi manidardır” diye konuşmuştu.

Erdoğan’ın bu sözleri KKTC’nin tüm kesimlerinde büyük tepki yaratmıştı. Erdoğan’ın kendilerine “besleme” diyerek aşağıladığını belirten Kıbrıslı Türkler tepki olarak ikinci mitingi düzenleme kararı almıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...