Kıbrıs'ta Türk tarafı 5'li konferansa önkoşulsuz katılmaya hazır

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk tarafının Cenevre’de toplanacak beşli bir konferansa önkoşulsuz olarak katılmaya ve masada tüm konuları konuşmaya hazır olduğunu açıkladı.

01.06.2017 - 17:25 | Son Güncelleme : 01.06.2017 - 17:28

Kıbrıs'ta Türk tarafı 5'li konferansa önkoşulsuz katılmaya hazır

Birleşmiş Milletler Genel Sektreteri Antonio Guterres’in garantör ülkelerin katılımıyla beşli konferansın Cenevre’de yeniden toplanması hedefiyle Kıbrıslı liderleri New York’a davet etmesinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu heyetiyle başkent Lefkoşa’ya geldi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığındaki istişare toplantısına siyasi parti liderleri ve Kıbrıs müzakere heyeti de katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rum tarafının ileri sürdüğü ön koşullar nedeniyle müzakerelerin tıkandığını belirterek süreci çeşitli taktiklerle sürüncemede bırakıp Türk tarafını suçlamaya çalışan Rum lideri, bu tutumundan vazgeçmeye ve varılmış olan mutabakatlara uymaya çağırdı.

Türk tarafının Rumların önkoşullarını kabul etmeyeceğini açıklayan Çavuşoğlu, “Hiçbir önkoşul olmadan Cenevre’ye dönmeye hazırız, BM nezdinde de bu düşüncelerimizi paylaştık” dedi.

Rumların tek yanlı doğalgaz çalışmalarının müzakere sürecini olumsuz etkilediğini belirten Çavuşoğlu, Rumların Türk tarafının doğal kaynaklar üzerindeki haklarını gözardı ederek sürdürdüğü faaliyetlerin bölgede gerilime yol açacağı uyarısında bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Rumların ileri sürdüğü önkoşulların çözüm odaklı olmadığını ve mutabakatlara aykırı olduğunu belirterek “biz Cenevre’ye varız, önkoşulsuz olarak gitmeye varız, güvenlik ve garantiler de dahil her konuyu konuşmaya hazırız ama önkoşul kabul edilmez, bizi bir sonuca götürmez” dedi.

Türk tarafının yaklaşımına Rum tarafından da olumlu yanıt beklediğini kaydeden Akıncı, bugüne kadarki mutabakatlara bağlı olarak Rum liderin masaya gelmesini ve Kıbrıs için son deneme olan bu süreci başarıyla sonuçlandırılması temennisinde bulundu.

Akıncı “Cenevre’da toplanalım, büyük resme odaklanalım orada tüm tarafların kazançlı çıkabileceği bir durumu başarmak mümkündür, biz siyasi irade göstermeye hazırız Rum tarafı da bu anlayışla gelsin orada bir olumlu sonuca varalım. New York’a bu anlayışla gideceğim umarım Anastasiadis’in de tavrı Cenevre’nin yolunu açacak bir tavır olsun” dedi.

Sayfa Yükleniyor...