Türk müzakereci Kudret Özersay’la Rum müzakereci Andreas Mavroyannis, Birleşmiş Milletler ekibiyle birlikte müzakerelerin gündemini ve işleyiş sistemini ele alacaklar. Bu toplantıda müzakerecilerin hangi sıklıkla bir araya geleceği, çalışma yönteminin nasıl olacağı da ele alınacak.

Müzakerelerde temsilcilere, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın yanı sıra üst düzey danışman Wlodek Cibor ve yardımcıları eşlik edecek.

İki lider, çözüm alıcı bir süreç yaratılması için müzakerecilerine sürekli görüşme yapmaları konusunda yetki vermişti. Müzakereleri başlatan ortak açıklamada, görüşmeleri müzakerecilerin yürüteceği, liderlerin ise gerekli görülmesi halinde bir araya gelerek nihai kararları vereceği vurgulanmıştı.

Kıbrıs çözüm müzakereleri “Tüm konularda uzlaşılmadan hiçbir konuda uzlaşma sağlanmış sayılmaz” prensibiyle yürütülecek.

Tarafların tüm konularda mutlak mutabakat sağlamasının ardından ortaya çıkacak anlaşma metni, eşzamanlı referandumlarla Türk ve Rum halklarının onayına sunulacak.

Yeni çözüm sürecinde Türk müzakereci Kudret Özersay Atina’ya, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis de Ankara’ya giderek yetkililerle çapraz müzakereler yapacak. Bu yöntem 50 yıllık Kıbrıs sorununda ilk kez uygulanıyor.

Kıbrıslı temsilcilerin soruna yön veren başkentelere ilk ziyaretlerini gelecek hafta yapmaları planlanıyor.