Kıbrıs sorununda kritik bir dönemece giriliyor. Salı günü yeni bir müzakere süreci başlayacağı açıklandı.

Bu kez dinamik bir süreç olması planlanıyor. Böylece görüşmelerin makul bir sürede tamamlanması ve kapsamlı bir anlaşmaya varılması hedefleniyor. Varılacak anlaşma, referandumla iki halkın onayına sunulacak.

Türk tarafı görüşmeler için ilk kez temsilci değil bir müzakereci atadı. Bu görev, Doçent Doktor Kudret Özersay'a verildi. Tecrübeli bir diplomat olan Özersay, 10 yıldan uzun bir süredir Kıbrıs müzakerelerinde aktif olarak yer alan bir isim.

Kapsamlı bir ortak açıklamayla başlayacak müzakerelerin çok çetin geçeceği, süreci hızlandırmak için "çok yönlü çapraz müzakereler" gibi yeni yöntemlerinin deneneceği belirtiliyor.

Kıbrıs'ın iki kesiminde de çok uzun bir aradan sonra çözüm konusunda büyük bir heyecan göze çarpıyor. Rumların müzakere sürecini başlatmak için şart koştuğu ortak açıklama konusunda 3 aydır yaşanan kriz, ABD’nin devreye girmesiyle haftaiçinde aşılmıştı.

Ortak açıklama metininde, Kıbrıs'ta varılacak çözümün, iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı bir federasyon olacağı belirtiliyor.

Metnin bugüne kadarki müzakere süreçlerinde hiç rastlanmamış ölçüde, sorunun özüne ilişkin birçok detayı içermesi dikkat çekiyor.