Kıbrıs'ta yoğun müzakere mesaisi

Kıbrıs’ta liderler, yıl sonuna kadar çözüme ulaşılması hedefi için müzakereleri hızlandırma kararı aldı.

NTV Haber 08.06.2016 - 17:33

Kıbrıs'ta yoğun müzakere mesaisi

Kıbrıs'ta yıl sonuna kadar çözüme ulaşıp bunu halkalrın referandumuna sunmayı planlayan liderler, haftada 2 kez bir araya gelecekler.  

1 yıldır müzakere masasında olan liderler, eskiden ayda ortalama 2 veya 3 kez yüzyüze geliyordu. Yoğunlaştırılmış müzakerelerle görüşme sayısı ortalama 8’e çıkacak ve liderler Salı ve Cuma günleri ara bölgede Birleşmiş Milletler gözetiminde müzakere yapacaklar. 

Rum liderin İstanbul’daki BM zirvesindeki yemeğe KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın davet edilmesine tepki olarak ara verdiği Kıbrıs müzakerelerine bugün kaldığı yerden devam edildi. 

3 saat süren görüşmenin ardından konuşan KKTC cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yıl sonuna kadar çözüme ulaşılması hedefi doğrultusunda doğrudan görüşmeleri haftada ikiye çıkardıklarını açıkladı.  

Yoğunlaştırılmış müzakereler kapsamında liderlerin müzakerecilerinin de her gün biraraya gelmesi planlanıyor. 

Mustafa Akıncı yoğunlaştırılmış müzakerelerin 17 Haziran’da başlayacağını ve ay sonuna kadar 4 görüşme yapılacağını söyledi. İlk görüşmeden itibaren uzlaşıya varılamamış başlıkları ele alacaklarını belirten Akıncı, yoğun tempoyla daha verilmli bir çalışma düzeyine erişileceğini kaydetti. 

Rum müzakerecinin BM genel kurul başkanlığına seçilmesinin gündemde olduğunu belirten Akıncı, bunun gerçekleşmesi halinde Rum liderin yeni bir müzakereci ataması gerekeceğini söyledi. 

Çözüm için yıl sonuna kadar geçecek sürenin önemine işaret eden Akıncı, yıl sonuna kadar bir sonuca varılması hususunda tüm tarafların aynı duyarlılıkta olduğuna dikkat çekti ve bu anlayış birliğinin değerli olduğunu bildirdi. 

Kıbrıslı liderler 1 yılda 30 kez yüzyüze gelerek doğrudan müzakereler yapmıştı. Aynı sürede liderlerin müzakerecileri 103, komiteler de 667 toplantı gerçekleştirmişti. Yoğunlaştırılmış müzakere takvimi planlandığı gibi yürürse, liderlerin yıl sonuna kadar 52 kez biraraya gelmesi öngörülüyor. 

Sayfa Yükleniyor...