BM arabulucusu Espen Barth Eide, liderleri görüşme sonrasında akşam yemeğinde ağırlayarak Mayıs ayından bu yana sürdürülen olumlu atmosferi korumayı başardı.

Görüşmeyi değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rumların çözüm olmadan Avrupa Birliği üyesi yapıldığına işaret etti ve müzakerelerde AB ilkelerini sıkça öne sürmelerinden yakındı.

Müzakerelerin Birleşmiş Milletler parametreleri çerçevesinde yürütüldüğünü vurgulayan Akıncı, sorununun çözümü konusunda temel alınan modelinse, BM kararları doğrultusunda iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı bir federasyon olduğunu hatırlattı.

Rumların AB ilkelerini ileri sürerek, iki kesimliliği ortadan kaldırma girişimleri üzerine bir soruyu yanıtlayan Mustafa Akıncı, Rumlarla aralarında iki kesimlilik konusunda derin görüş ayrılıkları olduğunu açıkladı.

Akıncı “İki kesimlilikten ne anladığımızı anlatıyoruz, Rumlar da kendi anladıklarını anlatıyor. Kavramlar konusunda aramızda bir uzlaşma olduğunu söyleyemeyiz” diye konuştu.

Akıncı müzakereleri başlatan ve tarafların imza koyduğu ortak anlaşmaya göre, AB ilkelerine bağlı kalınacağı belirtilirken, çözümün BM parametreleri çerçevesinde bir federal yapı olacağının da güvence altına alındığını vurguladı.

Kıbrıs sorunuda zorlu bir sürece girildiğini, mutabakatların yanı sıra ayrılık noktaları ve görüş farklılıkları bulunduğunu belirten Akıncı, bunların aşılması için iyi niyetle çaba sarfettiklerini sözlerine ekledi.

Kıbrıslı liderler 30 Ekim’de yeniden biraraya gelecek. Kasım ayından itibaren süreç yoğunlaşacak ve liderlerin ayda 2 kez tekrarlanan yüzyüze görüşmeleri daha sıklaşacak.