Kuzey Kore lideri Kim çok sayıda generali kovdu

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un çok sayıda askeri yetkilinin görevine son verdi.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.08.2015 - 13:02

Kuzey Kore lideri Kim çok sayıda generali kovdu

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Kuzey Kore Merkezi Askeri Komisyonu'nun bazı üyelerinin görevine son verildiğini ve görevinden alınanların yerine başka isimlerin getirildiğini açıkladı.

Görev değişikliklerinin nedeni ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Pyongyang yönetimi hafta başında iki Güney Kore askerinin yaralandığı mayın patlamasıyla ilgili üzüntüsünü bildirmişti. Seul bu olaya karışanların cezalandırılması gerektiğini ifade etmişti.

Güney Kore'deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı 4 Ağustos'ta Kore devletleri arasındaki 4 kilometrelik sınır bölgesinde Güney Koreli iki askerin ağır yaralanmasına neden olan patlamadan Kuzey Kore'yi sorumlu tutmuştu.
Bunun üzerine Güney Kore 11 yıl sonra sınır bölgesinde Pyongyang karşıtı propaganda yayını yapmaya başlamış, Kuzey Kore de Güney'i propaganda yayınını sonlandırmaması halinde hava saldırıları düzenlemekle tehdit etmişti.

Güney Koreli ve Kuzey Koreli yetkililerin, yarımadadaki gerilimin yatıştırılması için başlattıkları görüşmelerde uzlaşmaya varmasının ardından Güney Kore sınırda hoparlörlerle yaptığı Pyongyang karşıtı propaganda yayınını durdurmuştu.

Güney Kore'nin sınırdaki propaganda yayınına son vermesiyle Kuzey Kore de savaş hazırlıklarına son vermişti.

Sayfa Yükleniyor...