"Kuzey Kore lideri Kim genelkurmay başkanını idam etti"

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un "yolsuzluk" yapmakla suçladığı Genelkurmay Başkanı Ri Young-gil'i idam ettirdiği ileri sürüldü.

ntv.com.tr 10.02.2016 - 14:07 | Son Güncelleme : 10.02.2016 - 15:44

"Kuzey Kore lideri Kim genelkurmay başkanını idam etti"

İngiliz Independent gazetesi söz konusu iddiayı Güney Kore haber ajansı Yonhap'a dayandırdı.

Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın iddiasına göre, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, 2013 Ağustos ayından bu yana Genelkurmay Başkanlığı görevinde bulunan General Ri Young-gil'i "yolsuzluk" yaptığı gerekçesiyle idam ettirdi.

Kuzey Kore rejiminin iç yüzünü bilen bir kaynağa göre, General Ri Young-gil "kişisel çıkar sağlamak" suçlamasıyla bu ay içerisinde yargılandı.

Yolsuzluk yapmak ve kişisel çıkarlarını ön planda tutmakla suçlanan General Ri'nin ölüm cezasının geçtiğimiz hafta infaz edildiği ileri sürüldü.

Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı Ri Young-gil'in yolsuzluk suçlamasıyla idam edildiği ileri sürüldü. 
Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı Ri Young-gil'in yolsuzluk suçlamasıyla idam edildiği ileri sürüldü. 

General Ri'nin pazar günü uzun menzilli roketin fırlatılması için düzenlenen törene ve iktidar partisiyle ordu arasındaki toplantılara katılmaması da iddiaları destekliyor.

Devlet kontrolündeki Rodong Sinmun gazetesi de, kutlamalara katılan kişiler listesinde Ri'nin yerine Güvenlik Bakanı General Ri Myong-su'nun adını yayımlandı.

Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı Ri Young-gil'in 2014'ten bu yana Devlet Başkanı Kim Jong-un'un gözünden düştüğü ileri sürüldü.

Kore Halk Ordusu Harekat Başkanlığı'na 2014 Mart ayında atanan General Pyon In-son'un idam edilen Genelkurmay Başkanı Ri Young-gil'in yerine geldiği de iddialar arasında.

Babası Kim Jong-il'in 2011'de ölümünün ardından yönetimi devralan Kim Jong-un aralarında amcasının da bulunduğu bazı üst düzey yetkilileri daha önce idam ettirmişti.

Sayfa Yükleniyor...