Kim iltica eden diplomatın cezasını bakan yardımcısına kesti

Kuzey Kore'de bir diplomat kaçarak Güney Kore'ye sığındı. Diplomatın kaçmasının faturası ise Kuzey Kore Dışişleri Bakan yardımcısına kesildi. Kuzey Kore lideri Kim, Dışişleri bakan yardımcısını ailesiyle birlikte başkentten kovarak, kırsalda yaşamaya mahkum etti.

kuzey kore kim jong un121016.jpg

Güney Kore gazetesi "JoongAng Ilbo"nun haberine göre, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, bir diplomatın kaçarak Güney Kore'ye sığınmasının faturasını Kuzey Kore Dışişleri Bakan yardımcısı Kung Sok-ung'a kesti.

Geçtiğimiz temmuz ayında İngiltere'deki Kuzey Kore büyükelçi yardımcısı Thae Yong-hu ailesiyle birlikte Güney Kore'ye sığınmıştı. Güney Kore'ye sığınan büyükelçi yardımcısı Thae'den Kuzey Kore Dışişleri Bakan yardımcısı Kung sorumluydu.

Emri altındaki bir diplomatın kaçarak "düşman kardeş" Güney Kore'ye sığınmasını affetmeyen Kuzey Kore lideri Kim, 72 yaşındaki dışişleri bakan yardımcısı Kung'u görevden almakla kalmadı aynı zamanda başkent Pyongyang'u terk ederek, kırsalda yaşamaya mahkum etti. Dişişleri bakan yardımcısı Kung'la birlikte ailesi de aynı cezayı aldı.

Kuzey Kore'nin en tecrübeli diplomatlarından olan 72 yaşındaki Kung Sok Ung, 20 yıldan fazladır ülkesinin Rusya ve Avrupa ilişkilerinden sorumluydu.

2011 yılında babasının ölümü sonrası devlet başkanı olan Kuzey Kore lideri Kim iktidarını sağlamlaştırmak için onlarca üst düzey yöneticiyi idam etti.

Güney Kore medyasına göre, Kuzey Kore lideri Kim iktidara geldiği 5 yıl içerisinde 100'den fazla üst düzey asker ve yöneticiyi idama mahkum etti.

Sayfa Yükleniyor...