Kim Batı'ya karşı nükleer pazarlıkta yine "montaj" oyununa başvurdu

Kuzey Kore denizaltıdan kıtalararası nükleer başlıklı füze fırlattığını iddia ediyor. Denizaltıdan yapılan nükleer füze denemesini Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un bizzat yönettiği görüntüler yayınlandı. Görüntülerin "montaj" olduğunu ileri süren uzmanlar, Kuzey Kore'nin nükleer pazarlıkta elini güçlendirmek için her zamanki oyunu yine sahnelediğini belirtiyor.

Haberler 29.05.2015 - 11:28

Kim Batı'ya karşı nükleer pazarlıkta yine "montaj" oyununa başvurdu

Kuzey Kore bu ay denizaltıdan balistik füze fırlatma denemesi yaptığını ve uzun süredir füzeye yerleştirilebilecek kadar küçük nükleer başlıklara sahip olduğunu açıkladı.

Kuzey Kore devlet ajansı KCNA tarafından yayınlanan görüntülerde, denizaltıdaki nükleer denemeyi bizzat Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un yönettiği görülüyor.

Video görüntülerinde, test edildiği iddia edilen kıtalararası balistik füze, deniz yüzeyinden gökyüzüne doğru fırlatılırken Kuzey Kore lideri Kim de, kurmaylarıyla birlikte takip ediyor.

Batılı uzmanlar, Kuzey Kore'nin denizaltıdan nükleer füze deneme kapasitesinin bulunmadığını, KCNA tarafından yayınlanan görüntülerin montaj olduğunu ileri sürüyor.

ESRARENGİZ PLATFORM

Havacılık uzmanları Markus Schiller ve Robert Schmucker, Kuzey Kore tarafından yayınlanan görüntüler üzerinde "çok ince bir çalışma" yapıldığını iddia etti. Uydu fotoğraflarına bakıldığında ise ortaya daha farklı bir görüntü çıkıyor.

Batılı uzmanlar, Kuzey Kore devlet ajansı KCNA tarafından yayınlanan bu görüntülerin "montaj" olduğunu iddia ediyor. 
Batılı uzmanlar, Kuzey Kore devlet ajansı KCNA tarafından yayınlanan bu görüntülerin "montaj" olduğunu iddia ediyor. 

Denizaltıdan nükleer füze fırlatıldığı iddia edilen bölgede, denizin yüzeyinde bir platform bulunuyor. Kuzey Kore'nin balistik füzeyi bu platform üzerinde fırlattığı ve daha sonra görüntüleri çok ince bir montajlayarak, denizaltıdan fırlatılmış gibi gösterdiği ileri sürülüyor.

SUYUN HAREKETLERİ İNCELENDİ

Batılı uzmanlar, füzenin deniz yüzeyine çıktığı sırada suyun hareketi üzerinde de çalışma yaptı. Suyun hareketlerinde de, görüntünün "montaj" olduğunun açıkça görüldüğü iddia edildi.

Güney Kore ise, Batılı uzmanlardan farklı düşünüyor. BM Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) Kuzey Kore'nin denizaltıdan fırlatılan balistik füze denemeleri yaptığı iddiasının araştırılmasını talep eden Güney Kore, Kuzey Kore'nin nükleer ilerlemesinin "ciddiyetinin" farkında olduklarını dile getirdi.

Kuzey Kore daha önce de kıtalararası nükleer başlıklı füze denemesi yaptığını ileri sürmüştü. 
Kuzey Kore daha önce de kıtalararası nükleer başlıklı füze denemesi yaptığını ileri sürmüştü. 

GÜNEY KORE: DENEME BAŞARILI

ABD'li uzmanlar, Kuzey Kore'nin iddialarını şüpheyle karşılarken, Güney Kore iddianın doğru olduğunu ve denemenin başarıyla sonuçlandığını düşünüyor.

Güvenlik uzmanları, Kuzey Kore'nin denizaltılardan füze fırlatma kabiliyetine sahip olmasının, bu araçlardan atılan füzelerin karadan atılanlara göre fırlatmadan önce tespit edilmesinin çok daha zor olması nedeniyle endişe verici bir gelişme olduğunu belirtiyor.

SEUL'DE "NÜKLEER" TOPLANTI

Kuzey Kore'nin son dönemde yaptığı balistik füze denemelerinin yol açtığı gerilim üzerine Güney Kore'nin başkenti Seul'da Güney Kore, Japonya ve ABD temsilcileri bir araya gelmişti.

Güney Kore'nin başkenti Seul'de Güney Kore, Japonya ve ABD temsilcileri, Kuzey'in nükleer programını görüşmek için bir araya gelmişti. 
Güney Kore'nin başkenti Seul'de Güney Kore, Japonya ve ABD temsilcileri, Kuzey'in nükleer programını görüşmek için bir araya gelmişti. 

Üç ülkenin yetkilileri arasında dört ay sonra yapılan ilk görüşmede, temsilciler, Kuzey Kore'ye nükleer konuda baskının artırılması konusunda mutabık kaldı.

Japon temsilci Juniçi İhara, Kuzey Kore konusunda "aciliyet algısını" paylaştıklarını belirtirken, Amerikalı temsilci Sung Kim, "Baskının ve yaptırımların artırılmasının önemi konusunda hem fikiriz" diye konuşmuştu.

ABD'nin eski Seul Büyükelçisi olan Kim, Güney Kore, Japonya ve ABD'nin, Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması çabaları çerçevesinde, Pyongyang yönetiminin müttefikleri olarak görülen Çin ve Rusya ile birlik içinde hareket etmeyi sürdürmesi gerektiğini de vurgulamıştı.

"MONTAJ" YENİ "OYUN" ESKİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un Batı ile yapacağı olası nükleer müzakerelerde elini güçlendirmek için denizaltıdan balistik füze fırlatığı oyununu sahnelediği ve yine "montaj" görüntülere başvurduğu belirtiliyor. Kuzey Kore daha önce de defalarda "montaj" görüntü oyununa başvurmuştu.

Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde balistik füze teknolojisi geliştirmesi yasak.

Sayfa Yükleniyor...