İlişkili Haberler

Güney Kore Savunma Bakanlığı yetkilisi, Kuzey Kore'nin gelecekte Asya ve Pasifik'teki ABD üslerini vurma kapasitesine sahip olması planlanan yeni ve güçlü orta menzilli Musudan füzesi denediğini duyurdu.

Güney Koreli yetkili, orta menzilli Musudan füzesinin fırlatıldıktan birkaç saniye sonra havada infilak ettiğini de belirtti.

Kuzey Kore geçtiğimiz hafta "donanmasına ait bir denizaltıdan başarılı şekilde balistik füze fırlatıldığını" açıklamıştı.

Ülkenin resmi haber ajansına göre, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, farklı teknolojilerle desteklenen katı yakıtlı füzenin fırlatılmasını denetlemişti.

Kuzey Kore'nin orta menzilli füze denemesi başarısız oldu 
Kuzey Kore'nin orta menzilli füze denemesi başarısız oldu 

Haberde, Kim'in "girişimlerinin, emperyalist ABD ve Güney Kore'ye her zaman nükleer saldırılar düzenlemeye olanak sağladığı" yönündeki sözlerine yer verilmişti.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı ise füzenin 30 kilometre kadar seyrettiğini açıklamış, "Test başarılı olsun ya da olmasın bu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının açık ihlalidir" ifadesini kullanmıştı.

Son dönemde nükleer ve balistik füze denemelerini sıklaştıran Kuzey Kore 15 Nisan'da ülkenin kurucu lideri Kim İl-sung'un doğumunun 104. yıldönümünü kutlamak için gerçekleştirdiği füze denemesi başarısız olmuştu.

ABD'nin Asya ülkelerindeki askeri üslerine ulaşma kapasitesine sahip olduğu öne sürülen füzenin Japon Denizi'ne düştüğü belirtilmişti.

BMGK, 6 Ocak'ta hidrojen bombası ve 7 Şubat'ta roket denemesi yaptığını açıklayan Kuzey Kore'ye ağır yaptırımlar kararı almıştı.