Kırgızistan kaderiyle baş başa

Kırgızistan’da iç çatışma ve insanlık trajedisi yaşanıyor. Henüz sebebi belirlenemeyen Kırgız - Özbek çatışmalarında 171 kişinin öldüğü, yaklaşık 1800 kişinin yaralandığı bildirildi. Son gelişmeler ülkenin kendi kaderiyle baş başa kalacağı izlenimi veriyor.

Haberler 15.06.2010 - 00:35

Kırgızistan kaderiyle baş başa

Kırgızistan’da Celalabad ve Oş şehirleri ile çevredeki bölgelerde Kırgız - Özbek çatışmaları sürüyor.


Sebebi henüz belli olmayan ve 5 gündür devam eden çatışmalarda 171 kişinin öldüğü, yaklaşık 1800 kişinin yaralandığı bildirildi.

Celalabad'da ambulans sıkıntısı yaşandığı, can güvenliği olmadığı için sağlık ekiplerinin çalışmakta zorlandığı ifade edildi.

Kırgızistan'ın güneyinde 11 Haziran gecesi patlak veren çatışmaları güvenlik güçleri kontrol altına almakta zorlanıyor.

Son haberler, bölge insanının kendi kaderiyle baş başa kaldığı izlenimi veriyor. İşte o gelişmeler:

— İnsanlık trajedisini dünyaya duyuran gazeteciler, Oş’tan tahliye edildi. Yabancı misyon temsilcileri de kentten ayrıldı.

— Kabul ettiği mülteci sayısı daha önce 80 bin olarak açıklanan ancak bu rakamın 45 bin olduğunu ilan eden Özbekistan, daha fazla mülteciye 'hayır' dedi. Özbekistan, en az 15 bin kişinin beklediği sınırı kapattı.

— Bakiyev’in devrilmesinin ardından başa geçen geçici hükümet, olayların patlak vermesinin hemen ardından Rusya’dan asker talep etmiş ancak ret cevabı almıştı. Son olarak, eski SSCB ülkelerinin oluşturduğu, Rusya öncülüğündeki Ortak Güvenlik Antlaşması Örgütü'nden de barış gücüyle ilgili olumsuz bir açıklama geldi.

Kırgızistan'a helikopter, araç ve diğer malzemeler gönderebileceğini söyleyen örgüt sekreteri Nikolay Borduja, barış gücü taleplerine olumlu bir yanıt vermedi.

— Özetle "Bir şey yapmak imkansız" diyen Uluslararası Kızılhaç Komitesi, etnik çatışmalardan büyük endişe duyulduğunu, krizin devam edecek gibi göründüğünü açıkladı.

Celalabad kentinde durumun kötü olduğunu ve Kızılhaç ekiplerinin buraya giremediğini söyleyen komitenin Orta Asya ve Doğu Avrupa operasyonlarından sorumlu Pascale Maige Wagner, "Kızılhaç ekipleri Celalabad’ın çok yakınında olmalarına rağmen yollarını değiştirmek zorunda kaldılar, bir şey yapmak olanaksız" dedi.

- Bu arada, Oş kentindeki Furkat ve Nariman ilçelerinde bu gece de çatışmaların sürdüğü öğrenilirken, Celalabad eyaletinde Özbeklerin yoğun yaşadığı ilçelerde evlerin yakıldığı ve yağmalandığı kaydediliyor.

— Oş kentindeki Türk vatandaşların tahliyesi için gönderilen THY uçağı, bu sabah Türkiye'ye hareket etti. THY'na ait uçak, yaklaşık 6 saatlik pasaport ve diğer idari işlemlerin tamamlanmasının ardından yerel saatle 07.00'de Oş'tan ayrıldı. Uçağın yaklaşık bir saat sonra Bişkek'e indiği ve buradan da Türkiye'ye hareket ettiği belirtildi. Uçağın TSİ 13.30-14.00 sularında Türkiye'ye inmesi bekleniyor.

- Güneydeki Oş ve Calalabad eyaletlerinde yaşanan olaylarda can güvenliği olmadığı sebebiyle bölgeden bugüne kadar 1103 yabancı uyruklu vatandaşın tahliye edildiği belirtildi.

Kırgız Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Türkmen uyruklu 300, Çin uyruklu 200, Hindistan uyruklu 198, Türk uyruklu 151, Pakistan uyruklu 134, Avrupa Birliği ülkelerinden 92, Afganistan uyruklu 27 ve Japonya uyruklu 1 kişinin tahliye edildiği ifade edildi.

— BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un silahlı çatışmalarda çocukların korunmasından sorumlu özel temsilcisi Radhika Coomaraswamy, "Kırgızistan'daki olaylarda çocukların öldürüldüğü, sakatlandığı ve evlerinden oldukları yönündeki haberlerden son derece endişeliyim. Tüm taraflara itidal çağrısında bulunuyorum. İnsani yardımların da öncelikle çocuklara ve gençlere yönelmesi gerekiyor" dedi.

Sayfa Yükleniyor...