Kırgızistan'da hayat normale dönüyor

Kırgızistan'da 191 kişinin öldüğü yaklaşık 2 bin kişinin yaralandığı olayların ardından sular duruluyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.06.2010 - 03:24

Kırgızıstan'ın güneyindeki Oş ve Celalabad kentlerinde Kırgızlar ile Özbekler arasında patlak veren çatışmaların ardından son iki gündür ilk kez bazı dükkanlar açıldı. Her iki kente de günler sonra elektrik verilmeye başladı.

Oş kentinde silah sesleri kesildi, çatışmalar sırasında şehri terk edenlerin de evlerine dönmeye başladığı belirtildi. Bu arada belediye ekipleri de çatışmalar sırasında yakılan araçları ve çöpleri kaldırmaya başladı.

YAŞLILAR ARABULUCUK YAPIYOR
Oş kentinde başlayan çatışmaların sıçradığı Celalabad kentinde de gün sakin geçti. Kentte gıda sorunu yaşandığı ve insanların şehir dışındaki pazarlara akın ettikleri ifade edildi.

Bu arada, eski Acil Durum Bakanı Kamçıbek Taşiyev, ihtiyarlardan oluşturulan komitelerin günlerce çatışan iki halkı barıştırmaya çalıştıklarını söyledi.

KÖY YOLLARINA BARİKAT KURULDU
Öte yandan, Celalabad kentindeki Bazar-Korgon ilçesinde dükkanların kapalı olduğu, evlerini terk eden vatandaşların hala evlerine dönmediği kaydediliyor. Ayrıca, bölgede köylüler köy giriş yollarını barikatlarla kapatarak köyden olmayanların girmesine izin vermiyor.

Sayfa Yükleniyor...