Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, "Ege'deki kıta sahanlığı ihtilafının hallolmasının Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkilere olumlu katkı sağlayacağını" ifade etti.

Atina'da yayımlanan Ethnostis Kiryakis gazetesine verdiği demecinde, Türk-Yunan ilişkileri ve Ege konusuyla ilgili soruları cevaplandıran Papandreu, "Yunanistan'ın, Türk-Yunan ilişkilerinde inisiyatifi ele aldığını ve ikili ilişkilere yeni bir dinamik getirdiğini" söyledi.

Papandreu, "İstediğimiz çözümlere henüz ulaşmadık, ancak başladık. Bir işe başlamak her şeyin yarısı demektir. Zor bir bölgede bulunuyoruz. İstikrar ve kalkınma faktörü olarak hareket etmekle yükümlüyüz" dedi.

"Türkiye ile Yunanistan'ın Ege'de ortak istifade etme ihtimâli bulunup bulunmadığına" ilişkin bir soruyu yanıtlayan Papandreu, "Bu konunun doğru hesaplar üzerine oturtulması gerektiğini" belirtti.

Papandreu şöyle konuştu:

"Türkiye eğer gerçekten sıfır sorun istiyorsa, ilişkilerin iyileşmesini istiyorsa, elinde 160 ülkenin ve üyesi olmak istediği AB'nin tüm üyelerinin onayladığı Uluslararası Deniz Hukuku temelinde bir fırsat var. Kıta sahanlığı konusunu bizimle istikşâfî görüşmeler ve Uluslararası Mahkeme (Lahey-Adalet Divanı) aracılığıyla açıklığa kavuşturmalı. Doğru hesaplar, doğru dostluklar yaratır. Bunun için, ortak istifade konusu gündeme bile getirilmedi."

"Yunanistan'ın, dış politikada fırsatlar uyandıran ve Yunan çıkarlarını ön plana çıkaran taarruz biçiminde yeni bir dış politika izlediğini" ifade eden Papandreu, "İpin ucunu, Yunanistan'ın başrol oynadığı 2004'te bıraktığımız yerden yeniden ele aldık. Her adım, ülkemizin egemenlik hakları gözönüne alınarak ve uluslararası hukuka saygılı olarak atılıyor. Yunanistan ve Kıbrıs (Rum) hükümetleri tek ses olarak konuşuyor ve bu ses gün geçtikçe daha güçlü oluyor" diye konuştu.