KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Guterres ile Kıbrıs meselesinin çözümü için bir araya gelecek

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın 25 Haziran Cuma günü Brüksel'de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşeceği belirtildi. Görüşmeleri yeniden başlatma konusunda kararlı olan Guterres, taraflar arasında ortak zemin olup olmadığını araştırmak üzere özel danışmanı Jane Hole Lute’u adaya yolladı.

Haberler - NTV Haber 23.06.2021 - 16:12 | Son Güncelleme : 23.06.2021 - 18:29

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Guterres ile Kıbrıs meselesinin çözümü için bir araya gelecek

NTV HABER/SELİM SAYARI

ABD'li diplomat Lute, dün KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Rum lider Nikos Anastasiadis’le ayrı ayrı görüştü. Görüşmenin ardından, Brüksel'deki Tatar-Guterres görüşmesi duyuruldu. 
 
Kıbrıs sorununa yönelik çözüm arama çabalarını yürüten Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Tatar arasındaki sürpriz görüşme Cuma günü gerçekleşecek.

Bununla birlikte, Guterres, Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis’le de ayrı bir görüşme gerçekleştirecek. Guterres, arzu ederse iki liderle birlikte üçlü bir görüşme de yapabilir.

TÜRK TARAFI MÜZAKERELERİN YENİDEN BAŞLAMASINA HAZIR OLDUĞUNU BİLDİRECEK

NTV’nin edindiği bilgilere göre Türk tarafı Guterres'e müzakerelerin yeniden başlamasına hazır olduğunu iletecek, müzakerelerin önündeki en büyük engelin Türk tarafının kazanılmış haklarına saygı göstermeyen Rum tarafı olduğunu anlatacak.

Kıbrıs Türk tarafı eşit statüde olması kaydıyla her konuda müzakereye hazır olduğunu, geleceğe yönelik nasıl bir ilişki kurulacağı konusunda tüm olasılıkları görüşmeye hazır olduğunu net bir şekilde ortaya koyacak. Cumhurbaşkanı Tatar, resmi görüşmelerin başlayabilmesi için Türk tarafının egemen ve eşit statüsünün tüm taraflarca kabul edilmesi gerektiğini Guterres'e söyleyecek.

İÇTE İKİ AYRI DEVLET, DIŞTA TEK TEMSİLİYET FORMÜLÜ

Öte yandan, soruna yön veren tarafların, Türk tarafının iki eşit egemen devletin işbirliğine dayalı çözüm önerisinden hareketle, içte iki ayrı devlet dışta tek temsiliyet öngören bir formül üzerinde çalıştığı iddia ediliyor. İki devletli konfederal yapıya benzeyen bu formülün, resmi müzakerelerin başlaması halinde masaya gelebileceği öne sürülüyor. Bu yapıda kurucu devletlerin geniş uluslararası anlaşma yetkisiyle donatılmış olacağı da belirtiliyor. Örneğin KKTC Türkiye’yle dilediği gibi anlaşma yapma hakkına sahip olacak.

Diğer taraftan, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Brüksel ziyareti Genel Sekreter’le sınırlı kalmayacak, Avrupa Birliği yetkilileriyle de görüşmeler planlanıyor. Türk heyetinin hafta başında KKTC'ye dönmesi bekleniyor.

BASIN TOPLANTISINDA DAVETSİZ MİSAFİR

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...