KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Rum tarafına çağrı

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, iki toplum arasında güven yaratmayı amaçlayan önlemler çerçevesinde, mobil telefonların adanın tümünde kullanılabilmesi için Rum tarafına harekete geçme çağrı yaptı.

Haberler - NTV Haber 02.04.2016 - 16:43

KKTC Cumhurbaşkanı'ndan Rum tarafına çağrı

Rum tarafındaki bir yasanın mobil telefonların iki tarafta da kullanılabilmesinin önünde engel oluşturduğuna işaret eden Akıncı, Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiades’ten bu yasada değişik için adım atmasını istedi.  

“Mobil telefonlar konusunda, güneydeki bir yasanın engel olduğu gerekçesiyle adım atılmaması beni son derece üzdü” diyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, şöyle dedi: 

“Ekonomi ve Ticaret Komitesi’nde bu konu ele alındı. Bizim taraftan çok taleplerde bulunuldu. Hepsi eksiksiz yerine getirildi. En sonunda ‘yasa var yapamayız’ denilerek oraya takılıp kalındı. 

Dünyanın en ücra köyünden evinizle telefonla konuşabiliyorsunuz ama Baf’tan konuşamazsınız. Bu çağda böyle bir şey olamaz. Anastasadis ile Girne’ye yemeğe gitsek, Limasol’daki ailesi ile konuşamayacak. Bu çağda bu kabul edilebilecek bir şey değildir. 

Bizim tarafta yasal engel olsa parti liderleri çağırır, geliniz bu yasayı değişelim derdim. Anastasiadis bunu neden düşünüp yapmıyor?  

Çift SİM kart öneriliyor. Biz işbirliği arıyoruz. Olay gidip SİM kart değişmek değil. Olay birbirimizi resmen tanımasak da kurumlarımız arasında işbirliği yaprak geleceğe hazırlanmalıyız.” 

 

Sayfa Yükleniyor...