KKTC için olumsuz karar

İngiliz Yüksek Mahkemesi, İngiliz Orams çiftinin 1974 öncesinde Rum malı olan araziye yaptıkları evi yıkmasına, tazminat ödemesine ve araziyi sahibine iade etmesine karar verdi.

Haberler - NTV Haber 19.01.2010 - 13:21

İngiliz Yüksek Mahkemesi, KKTC'de yabancıların emlak alımını yakından ilgilendiren kararını açıkladı. Mahkeme, İngiliz Orams çiftinin 1974 öncesinde Rum malı olan araziye yaptıkları evi yıkmasına, tazminat ödemesine ve araziyi sahibine iade etmesine karar verdi.

İngiliz Yüksek Mahkemesi, yaklaşık 6 yıldır devam eden "Orams" davasıyla ilgili kararını verirken, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın geçen yılki tavsiyesini göz önüne aldı.

Avrupa Birliği Adalet Divanı tavsiyesinde, Rum mahkemesinin aldığı "Rum arazisine yapılan evin yıkılması, arazinin kullanıldığı süre için tazminat ödenmesi ve arazinin sahibine iade edilmesi" yönündeki kararın tüm Avrupa ülkelerinde dikkate alınmasını tavsiye etmişti.

Karar, bunların yapılmaması halinde, İngiliz Orams çiftinin İngiltere'deki mallarına el konulmasının da önünü açıyor.

Bu kararın ardından İngiliz Orams çiftinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidebileceği beliritliyor.

Kararın, KKTC'deki eski Rum arazileri üzerinde ev inşa eden çok sayıda yabancının yatırımlarını, dolayısıyla da adadaki inaşaat sektörünü olumsuz etkileyeceği beliritliyor.

RUM AVUKAT: KARARDAN MEMNUNUM
İngiliz Mahkemesi'nin haklı bulduğu Kıbrıslı Rum Meletis Apostolides'in avukatı ise, "karardan dolayı çok mutlu olduklarını" söyledi.

Mahkemenin kararı açıklamasının ardından Türk gazetecilerin sorularını yanıtlayan avukat Konstantis Kantunas, "İngiliz hukukuna güvenlerinin her zaman tam olduğunu ve nitekim mahkemeden kendilerini mutlu eden bir kararın çıktığını" kaydetti.

Bu kararın nihai olduğunu, artık temyize gidilemeyeceğini vurgulayan Kantunas, bundan sonraki süreçte Orams çiftine karar yönünde hareket etmeleri için gerekli zamanı tanıyacaklarını ve bu süreç içinde Orams'ların yasal tazminat ve mahkeme masraflarını ödemesi gerektiğini ifade etti.

Kararın emsal teşkil edebileceğini belirten Kantunas, adada devam eden müzakerelerin ise etkilemeyeceğini ifade etti. Müvekkilinin sadece arsasını ve tazminat almak istediğini kaydeden Kantunas, adadaki müzakereler ne yönde sonuçlanırsa sonuçlansın Orams davası kararının değişmeyeceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...