NTV

KKTC'de Akıncı'dan koalisyon hükümetine sert eleştiri

Dünya

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla koalisyon hükümeti arasındaki derin görüş ayrılıkları, cumhurbaşkanının sert açıklamasıyla doruğa ulaştı.

İlişkili Haberler

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun Rumların tek yanlı doğalgaz aramalarına
cevaben platformların vurulabileceğini belirten açıklamasıyla, Türk tarafındaki azınlıklara giden insani yardımları engelleyen kararını eleştirdi, bunu “kendi ayağına kurşun sıkmak” olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, hükümetin Kıbrıs sorununu etkileyen kararlarda, kendisinin görüşlerini dikkate
almadığını da söyledi.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Amerika temasları sırasında Rumların tek yanlı doğalgaz aramaları nedeniyle Akdeniz’deki sondaj platformlarının vurulabileceğini söylemişti.

Ertuğruloğlu, Türk tarafında yaşayan Rum ve Maronit azınlıklara giden insani yardımlardan vergi alınması kararını bugün uygulamaya koydu. Karar nedeniyle Karpaz’da yaşayan azınlıklara yalnız ilaç yardımı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı müzakerelerin başarısız olmasına rağmen iki toplumun barış içinde yaşamasının hedeflendiği bir ortamda dışişleri bakanının açıklamaları ve kararlarıyla ortamı daha da gereceği uyarısında bulundu.

Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorunuyla ilgili çevrelerin Türk tarafının yapıcı yaklaşımlarını takdirle karşıladığı bir dönemde bu tür yaklaşımların, “kendi ayağına kurşun sıkmak” olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’nu ve hükümeti eleştiren Akıncı, Türk tarafını zora sokacak davranışlardan kaçınılması uyarısında bulundu.

Akıncı Kıbrıs sorununu etkileyebilecek kararlarda hükümetin Cumhurbaşkanlığı’nın görüşlerini dikkate almadığını, bunun kabul edilebilecek bir durum olmadığını sözlerine ekledi.

ETİKETLER