KKTC'de asgari ücret 1237 lira

KKTC'de asgari ücret 1190 liradan 1237 liraya çıkarıldı.

Anadolu Ajansı 30.09.2009 - 20:43

KKTC Asgari Ücret Tespit Komisyonu, KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Türkay Tokel'in de katıldığı toplantıda, yeni asgari ücreti, hükümet, işveren ve işçi kesimlerinin tesmilcilerinin oybirliğiyle ve 47 liralık artışla aylık 1237 lira olarak belirledi.

Türkay Tokel, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, zor bir dönemden geçildiğine işaret ederek, gönüllerden farklı farklı rakamlar geçse de yeni asgari ücretin oybirliğiyle belirlenmesi nedeniyle işçi ve işveren temsilcilerine teşekkür etti.

Tokel, yeni asgari ücretin aylık 1237, haftalık 283, günlük 57 ve saatlik 7 lira olarak belirlendiğini, bu rakamların küsüratları olabileceğini kaydetti.

İşçi tarafının temsilcisi olan Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da masaya aylık 1350 lira önerisini getirdiklerini, ancak buna onay almanın mümkün olmadığını ifade ederek, kendilerini tatmin etmese de 1 yılda oluşan hayat pahalılığına yakın artış getiren 1237 rakamına onay verdiklerini bildirdi.

KKTC İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur ise işçi tarafına teşekkür ederek, işverenler olarak masaya ''asgari ücret artmasın'' argümanıyla gelmediklerini, söyledikleri tek şeyin ''özellikle 2002 yılından itibaren asgari ücretin kabarmaması, gerektiği kadar kabardığı'' olduğunu belirterek, bundan dolayı yanlış anlaşıldıklarını dile getirdi.

Sungur, işçilerin sıkıntı yaşadıklarını, ancak işverenlerin de her geçen gün ağırlaşan sıkıntılar yaşadıklarını vurgulayarak, artışın ancak tüm olanaklar zorlanarak yapıldığını bildirdi.

Yeni asgari ücret, Resmi Gazete'de yayımlandıktan ve itiraz süresi dolduktan sonra yürürlüğe girecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...